Electrical Engineering

Indian Institute of Technology Bombay

Timetable

Course Timetables

Autumn 2021
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
HS791,EE899Communication Skills - M.Tech and Ph.D Students
EES801Ph. D Seminar - Ph. D Students
EE694M.Tech Seminar - M.Tech Students-TA* Mtech RA should register in third semester.
EE735Microelectronics Simulations LabSaurabh LodhaLX
EE214Digital Circuits LabMaryam Shojaei BaghiniLX
EE673Power Systems & Power Electronics LaboratoryAnshuman Shukla, Anupama KowliL4
EE324Control Systems LabMadhu Belur, Debasattam PalLX
EE615Control and Computational LaboratoryDebraj ChakrabortyL2
EE230Analog LabJoseph JohnL4
EE340Communications LabJayakrishnan NairL2
EE669VLSI TechnologyApurba Laha1
EE640Multivariable Control SystemsHarish Pillai1
EE675Microprocessor Applications in Power ElectronicsMukul Chandorkar1
EE703Digital Message TransmissionSaravanan Vijayakumaran1
EE229Signal Processing – IAnimesh Kumar1
EE341Communication Systems - IGaurav Kasbekar1
EE740Advanced Data NetworkPrasanna Chaporkar2
EE677Foundation of VLSI CADVirendra Singh2
EE638Estimation and IdentificationDebasattam Pal2
EE686H V D C TransmissionAnil Kulkarni2
EE788Advanced CMOS Logic and Flash Memory DevicesSouvik Mahapatra2
EE224Digital SystemsSiddharth Tallur3
EE671VLSI DesignDinesh Sharma3
EE678WaveletsVikram Gadre3
EE725Computational ElectromagneticsShrikrishna Kulkarni3
EE101Introduction to Electrical and Electronics CircuitsAshwin Tulapurkar - CS 2nd year4, 14b
EE325Probability and Random ProcessesBikash Dey4
EE720An Introduction to Number Theory and CryptographyVirendra Sule4
EE618CMOS Analog VLSI DesignMaryam Shojaei Baghini4
EE114Power Engineering - IShreevardhan Soman4
EE 899Communication SkillsSwaroop Ganguly, Prashant Navalkar, Narendra Shiradkar4, 7
EE653Power Electronics - ISandeep Anand5
EE207Electronic Devices & CircuitsBhaskaran Muralidharan5
EE603Digital Signal Processing and its ApplicationsRajbabu Velmurugan5
EE321Power ElectronicsSandeep Anand5
EE774Computational Techniques in Electrical EngineeringKumar Appaiah5
EE204Analog CircuitsRajesh Zele6
EE657Electric DrivesKishore Chatterjee6
EE301Electromagnetic WavesR K SHEVGAONKAR, Kasturi Saha6
EE679Speech ProcessingPreeti Rao6
EE734Adavced Probability and Random Processes for EngineersVivek Borkar6
EE6604Applied RFPAI: RF Power Amplifier Theory, Design and MeasurementsTushar Sharma, Jayanta Mukherjee7
EE610Image ProcessingAmit Sethi8
EE748Advanced Topics in Computer ArchitectureVirendra Singh8
EE721Hardware DescriptionSachin Patkar9
EE655Computer Aided Power System AnalysisAnupama Kowli9
EE601Statistical Signal AnalysisSharayu Moharir9
EE723Physics of Nanoelectronic Devices - IDipankar Saha9
EE605Error Correcting CodesNikhil Karamchandani9
EE649Finite Fields and their ApplicationsBikash Dey10
EE759Applied Mathematical Analysis in EngineeringJayakrishnan Nair12
EE609Radiating SystemsGirish Kumar12
EE616Electronic Systems DesignPremchand Pandey12
EE659A First Course in OptimizationShreevardhan Soman12
EE733Solid State DevicesPradeep Nair12
EE635Applied Linear AlgebraDwaipayan Mukherjee12
EE789Algorithmic Design of Digital SystemsMadhav Desai12
EE687Switchgear PrinciplesHimanshu Bahirat13
EE785Electromagnetic Interference and CompatibilityKushal Tuckley13
EE765Reliability and Failure Analysis of Electronic DevicesNarendra Shiradkar13
EE617Sensors in InstrumentationSiddharth Tallur13
EE749Decentralized Control of Complex SystemsDebraj Chakraborty13
EE757Crystalline Silicon Solar Cells: Theory and PracticeAnil Kottantharayil14
EE746Neuromorphic EngineeringUdayan Ganguly14
EE660Application of Power Electronics to Power SystemsAnshuman Shukla15
EE611Microwave Integrated CircuitsJayanta Mukherjee15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Spring 2021
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
EE735Microelectronics Simulation LaboratoryPradeep NairLX
EE672Microelectronics LabSwaroop GangulyL4
EE214Digital Circuits LaboratoryMaryam Shojaei B, Sachin Patkar(A)L3
EE337Microprocessor LaboratoryV Rajbabu(I), V Saravanan(A)LX
EE344Electronics Design LaboratoryJoseph John(I),Debraj C(A), Jayanta M(A), P C Pandey, Kushal TuckleyL4
EE240Power Engineering LabPrashant Navalkar, Kishore CL2
EE324Control Systems LabBelur Madhu, Debasattam PalL1
EE340Communication LaboratoryJayakrishnan NairL2
EE328Digital CommunicationsShabbir Merchant-DD-S21
EE764Wireless and Mobile CommunicationsP Chaporkar1
EE309MicroprocessorsDinesh Sharma1
EE328Digital CommunicationsAppaiah Kumar-B Tech-S11
EE790Solar Photovoltaics: Photons to FarmsPradeep Nair1
EE606Fibre Optic CommunicationJ John2
EE622Optimal Control SystemsHarish Pillai2
EE708Information Theory and codingBikash Dey2
EE728Growth and characterization of Nano electronic MaterialsSubhananda Chakrabarti2
EE654Power Electronics-IIMukul Chandorkar2
EE302Control SystemsMadhu Belur- BTech3rd year3
EE302Control SystemsDebraj Chakraborty-DD 3rd year3
EE302Control SystemsDwaipayan M-B Tech 2nd year3
EE302Control SystemsHarish Pillai-DD 2nd year3
EE625Bio Sensors & BioMemsS P Duttagupta3
EE701Introduction to MEMSSiddharth Tallur3
EE207Electronic Devices and CircuitsM. B. Patil-S14
EE792Communication SkillNarendra Shiradkar4b,4c
EE739Processor DesignVirendra Singh4
EE207Electronic Devices and CircuitsDipankar Saha-S24
EE334Power SystemsAnil Kulkarni4
EE777Network SecurityGaurav Kasbekar4
Compulsory RegistrationHS791,EE792Communication Skills4b,4c
EE221Digital Electronics-MinorVivek Agarwal5
EE325Probability and Random Processes-MinorNikhil Karamchandani5
EE793Topics in cryptologyV R Sule5
EE791Power Electronic Converters for Renewable EnergySandeep Anand5
EE737Introduction to Stochastic ControlD Manjunath5
EE709Testing and Verification of VLSI CircuitsMadhav Desai5
EE799Advanced AntennasJayanta Mukherjee6
EE620Physics of TransistorsSouvik Mahapatra6
EE656Electrical Machine Analysis and controlB G fernandes6
EE678WaveletsV M Gadre6
EE800High Speed Interconnects: Signaling and SynchronizationShalabh Gupta6
EE736Introduction to Stochastic OptimisationV S Borkar6
EE719Mixed Signal VLSI DesignRajesh Zele6
EE238Power Engineering IIKishore Chatterjee, Anshuman Shukla6
EE706Communication NetworksSharayu Moharir9
EE722Restructured Power SystemsAnupama Kowli9
EE767Photons System EngineeringKasturi Saha9
EE727Physics of Nanoscale Devices IIAshwin Tulapurkar10
EE763Science of Information Statistics & LearningManoj Gopalkrishnan11
EE614Solid State Microwave DevicesGirish Kumar12
EE651Digital Protection of Power SystemsPrashant Navalkar12
EE786Developments, Trends and Economic Frontiers In EEAnimesh Kumar12
EE636Matrix ComputationsDebsattam Pal12
EE616Electronics Systems DesignP C Pandey12
EE724NanoelectronicsBhaskaran M12
EE705VLSI Design LabSachin Patkar13
EE621Markov Chains and Queuing SystemsJayakrishnan Nair13
EE605Error Correcting codesSibi Raj Pillai14
EE699Delta Sigma Data Converters and their ApplicationsPramod Murali14
EE769Introduction to Machine LearningAmit Sethi14
EE114Power Engineering IHimanshu Bahirat, S A Soman15
EE619RF Microelectronics Chip DesignJayanta Mukherjee15
EE780Terahertz: Technology & ApplicationsKushal Tuckley15
EE770Design and Evaluation of Photovoltaic Power PlantsNaredra Shiradkar15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Spring 2022
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
EE230Analog Circuits LaboratoryAnil Kottantharayil(I), Apurba Laha (A)L3
EE352Digital Signal Processing LabV M Gadre(A), Preeti Rao(I)L3
EE236Electronic Devices LaboratorySaurabh Lodha(I)LX
EE672Microelectronics LabSwaroop Ganguly(I), Apurba Laha(A)L4
EE344Electronicd Design LaboratoryJoseph John(I), P C Pandey(A), S Tallur(A), Kushal Tuckley(A)L1, L2
EE337Microprocessor LaboratoryV Saravanan(I), Nikhil Karamchandani(A)L1
EE240Power Engineering LabSandeep Anand(I), B G Fernandes(A)L2
EE764Wireless and Mobile CommunicationsP Chaporkar1
EE750DSP System Design and ImplementationV Rajbabu1
EE701Introduction to MEMSS P Duttagupta1
EE350Technical CommunicationS V Kulkarni, D Manjunath, Shiladri Chakraborty, Satish Mulleti, Debanjan Bhowmik1
EE613Nonlinear Dynamical SystemsDebsattam Pal1
EE207Electronic Devices and CircuitsM. B. Patil-S11
EE207Electronic Devices and CircuitsDipankar Saha-S21
EE338Digital Signal ProcessingGadre V M2
EE622Optimal Control SystemsHarish Pillai2
EE654Power Electronics-IIMukul Chandorkar2
EE625Bio Sensors & BioMemsPradeep Nair2
EE706Communication NetworksKasbekar Gaurav2
EE302Control SystemsDwaipayan Mukherjee- BTech3rd year3
EE302Control SystemsDebraj Chakraborty-DD 3rd year3
EE708Information Theory and codingSibi Raj Pillai3
EE728Growth and characterization of Nano electronic MaterialsSubhananda Chakrabarti3
EE309MicroprocessorsVirendra Singh4
EE334Power SystemsAnil Kulkarni4
EE114Power Engineering IHimanshu Bahirat- DD-S24
EE114Power Engineering - ISandeep Anand-B.Tech-S14
EE899Communication SkillsDebasattam Pal4
EE325Probability and Random Processes-MinorSharayu Mohar5
EE204Analog circuits-MinorNaredra Shiradkar5
EE793Topics in cryptologyV R Sule5
EE229Signal Processing - I -MinorS N Merchant5
EE791Power Electronic Converters for Renewable EnergyVivek Agarwal5
EE719Mixed Signal Vlsi DesignRajesh Zele5
EE238Power Engineering IIKishore Chatterjee, Anshuman Shukla(I)6
EE800High Speed Interconnects: Signalling and SynchonizationShalabh Gutpa6
EE739Processor DesignVirendra Singh6
EE736Introduction to Stochastic OptimisationV S Borkar6
EE656Electrical Machine Analysis and controlB G fernandes6
EE606Fibre Optic CommunicationR K Shevgaonkar6
EE620Physics of TransistorsSouvik Mahapatra6
EE727Physics of Nanoscale Devices IIAshwin Tulapurkar8
EE767Photons System EngineeringKasturi Saha8
EE432Special Semiconductor DevicesDeepak Jain9
EE722Restructured Power SystemsAnupama Kowli9
EE636Matrix ComputationsBelur Madhu12
EE755Quantum Transport in Nanoscale DevicesBhaskaran M12
EE651Digital Protecton of Power SystemsPrashant Navalkar12
EE737Introduction to Stochastic ControlD Manjunath12
EE614Solid-State Microwave DevicesGirish Kumar12
EE712Embedded Systems DesignP C Pandey(I), Dinesh Sharma(A)12
EE724NanoelectronicsUdayan Ganguly13
EE621Markov Chains and Queing SystemsJayakrishnan Nair13
EE705Vlsi Design LabSachin Patkar13
EE769Introduction to Machin LearningAmit Sethi14
EE602Radar SystemsKushal Tuckley15
EE770Design and Evaluation of Photovoltaic Power PlantsNaredra Shiradkar15
EE619RF Microelectronics Chip DesignJayanta Mukherjee15
EE709TESTING AND VERIFICATION OF VLSI CIRCUITSMadhav Desai15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Autumn 2022
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot No.Room No.
EE694M.Tech Seminar-M.Tech Students-TA (Compulsory Registration).
EES801Ph. D Seminar-Ph. D Students (Compulsory Registration).
HS791, EE899Communication Skills-M.Tech and Ph.D Students (Compulsory Registration).
EE735Microelectronics Simulations LabSaurabh LodhaLX
EE214Digital Circuits LabMaryam Shojaei BaghiniL3, L4
EE673Power Systems & Power Electronics LaboratoryAnshuman ShuklaL4
EE236Electronic Devices LaboratorySaurabh lodha(I), Apurba laha(A)L1, L2
EE324Control Systems LabDwaipayan Mukherjee, Harish PillaiL
EE340Communications LabJayakrishnan NairL3, L4
EE341Communication Systems - IGaurav Kasbekar-DD1LC302
EE229Signal Processing – IV M Gadre-Btech1EEG002
EE675Microprocessor Applications in Power ElectronicsHimanshu Bahirat1EEG103
EE799Advanced AntennasJayanta Mukherjee1LT101
EE638Estimation and IdentificationDebraj Chakraborty1LT003
EE703Digital Message TransmissionV Saravanan1LT104
EE669VLSI TechnologyAnil Kottantharayil1LT006
EE679Speech ProcessingPreeti Rao2EEG002
EE640Multivariable Control SystemsHarish Pillai2EEG103
EE671VLSI DesignDinesh Sharma2LA002
EE113Introduction to Electrical Engineering PracticeMadhu Belur, B G Fernandes, Joseph John, Sibiraj Pillai2LT001
EE714Behavioral Theory of SystemsDebasattam Pal3EEG103
EE658Power System Dynamics and ControlA M Kulkarni3EEG001
EE6102High-Frequency Magnetics for Power ElectronicsShiladri Chakraborty3EEG302
EE224Digital SystemsVirendra Singh3LA201
EE601Statistical Signal AnalysisPrasanna Chaporkar3EEG002
EE733Solid State DevicesPradeep Nair3EEG101
EE325Probability and Random ProcessesSharayu Moharir-Btech4EEG001
EE 899Communication SkillsSwaroop Ganguly, Prashant Navalkar4LC101
EE101Introduction to Electrical and Electronics CircuitsAshwin Tulapurkar(A), Sandip Mondal (A)-2ND YEAR CS4LH301
EE788Advanced CMOS Logic and Flash Memory DevicesSouvik Mahapatra, Sandip Mondal4LT203
EE653Power Electronics -ISandeep Anand5EEG103
EE603Digital Signal Processing and ApplicationsSatish Mulleti5EEG101
EE207Electronic Devices & Circuits(Minor)DEEPAK JAIN5LC001
EE720An Introduction to Number Theory and CryptographyV R Sule5LC201
EE221Digital Electronics (Minor)Subhananda Chakrabarti5IC02
EE617Sensors in InstrumentationSiddharth Tallur5EEG002
EE659A First Course in OptimizationVivek Borkar6EEG002
EE301Electromagnetic WavesR K Shevgaonkar, Kasturi Saha(A)6LH301
EE204Analog CircuitsRajesh Zele6LH101
EE657Electric DrivesKishore Chatterjee6EEG103
EE618CMOS Analog VLSI DesignMaryam Shojaei Baghini6EEG001
EE114Power Engineering - ISoman S A8EEG001
EE6103Advanced Network SecurityGaurav Kasbekar9EEG002
EE655Computer Aided Power System AnalysisAnupama Kowli9EEG103
EE723Physics of Nanoelectronic Devices - IDipankar Saha9EEG001
EE721Hardware DescriptionSachin Patkar9LT104
EE750DSP System Design and ImplementationV Rajbabu10EEG002
EE787Topological ElectronicsBhaskaran M, Ashwin Tulapurkar10EEG001
EE501Spin-Based ComputingBhowmik Debanjan12EEG002
EE616Electronic Systems DesignPandey P C12EEG001
EE635Applied Linear AlgebraDwaipayan Mukherjee12EEG101
EE774Computational Techniques in Electrical EngineeringKumar Appaiah12EEG401
EE678WaveletsVikram Gadre12EEG103
EE749Decentralized Control of Complex SystemsMadhu Belur13EEG103
EE759Applied Mathematical Analysis in EngineeringJayakrishnan Nair13EEG001
EE611Microwave Integrated CircuitsJayanta Mukherjee13LC302
EE789Algorithmic Design of Digital SystemsMadhav Desai13LC302
EE748Advanced Topics in Computer ArchitectureVirendra Singh14EEG002
EE605Error Correcting CodesNikhil Karamchandani14EEG103
EE781Integrated Circuit Design for Sensor SystemLaxmeesha S14EEG001
EE610Image ProcessingAmit Sethi14LA002
EE746Neuromorphic EngineeringUdayan Ganguly14EEG101
EE6101Nonlinear Fiber Optics and DevicesDeepak Jain14LT101
EE801Introduction to quantum EngineeringKasturi Saha14LT202
EE677Foundation of VLSI CADVirendra Singh, Sachin Patkar15EEG002
EE609Radiating SystemsKushal Tuckley15EEG001
EE660Application of Power Electronics to Power SystemsAnshuman Shukla15EEG103
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B

Exam Timetables

Spring 2020 Mid-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff (Names)
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE210 (154) /
JNair
LH102. LC102194070011 Jit Koey
174076012 Vivek Tamrakar
15d110003 Smeet Shah
150070037 Sarthak Nijhawan
15001002 Rajat Patel
184070016 Santosh Kumar Singh
194076001 Anant Ganpat Parulekar
173079002 Romil Jain
173079008 Irina Baby
173079009 Keyur Mistry
173079011 Abhishek Modani
183079001 Pulkit Jain
183079008 Tarun S
193079036 Venkatesh Anisetty
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE328 (76) /
SNMerchant
LC001174070021 Aboobackkar Sidhique
184070009 Parth Mehta
184074003 Saurabh Jaiswal
173079003 Nikhar R
173079027 Akhil Gakhar
183079012 Mrunmay Vaidya
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE328 (64) /
AKumar
LC002174070025 Kaushani Majumder
164070017 Anju R
194070013 Komal Ojha
173079004 M Arun Kumar
173079028 Harsh Kumar Bhargav
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
13:30 - 15:30
EE719 (31) /
MaryamShojaei
EEG002150070008 Om Tejas Kolhe
154073006 Shahid Malik
15d070043 Harshul Agarwal
184070013 Surya Varchasvi D
193079042 Jay C Jadhav
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 1
13:30 - 15:30
EE613 (57) /
VRSule
LC002184070015 Karim Shahbaz
154073003 Vurukonda Sathish
173079023 Prathamesh Pilankar
173079031 Harshit Makwana
183079007 Akshay Pampatwar
VinodG
Monday
24
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE790 (17) /
PRNair
EEG103174073005 Abhimanyu Singareddy
174070020 Dhyana S
154073004 Anil Kumar
193079040 Prasad B Gholve
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE654 (49) /
MukulChandorkar
EEG101184076003 Mohd Aquib
174070024 Nallamatti P Rao
173079030 C P Rahul
183079017 Sancho Simmy Louis
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE770 (42) /
NaredraShiradkar
EEG001164070009 Golive Yogeswara Rao
15d070033 Ritesh Kumar
163079019 K Naga Bhavya Jhothi
193079002 Akshay Bajpai
173079013 Charu Sayani
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE785 (74) /
KushalT
LA001150010028 Satyam Mohla
15d070001 Sachit Mehrotra
174070014 Busineni Mahesh Kumar
193079023 L Narsimha Reddy
183079002 Saurabh Patil
173079001 Anuraag T
193079003 Soham Naha
193079031 Saurabh Sharma
VinodG
Monday
24
Feb
Slot 8
18:30 - 20:30
EE727 (23) /
AshwinTulapurkar
EEG001154076036 Ambika Shankar Shukla
174070008 Ankit Udai
183079030 Suraj Patil
EEOFFICE
Tuesday
24
Feb
Slot 7
18:30 - 20:30
EE708 (43) /
BikashDey
EEG101164076006 Nikhil Cherian Kurian
15d070062 R Aditya Narayan
173079024 Sagar Sangodkar
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
11:00 - 13:00
EE204 (150) /
RajeshZele
LA001174076003 Sumit Khalapure
184070004 Sivakumar Elangovan
164070028 Vijaya Kumar K
184076002 Shubham Jain
15d100015 Pawan Khanna
194070007 Abhishek Kadam
164070027 N Kalva
15d070042 Devyani Verma
194070002 Anik Batabyal
15d070039 Neeraj Sohani
193079030 Debantu Mukherjee
183079018 Gaurav Kale
173079021 Harshad Gokhale
193079011 Sethu Nandan O G
193079028 Soumayajit Langal
193079037 Naveen D
Anil
Tuesday
25
Feb
Slot 2
11:00 - 13:00
EE338 (131) /
VMGadre
LC001.LC002164070013 Akankshya Bhatta
164076002 Meera Pai
154070019 Deepak Berwal
184070024 Kavitha Viswananthan
150070012 Mandar Bhurchandi
173079034 Shrikant charthal
173079005 Akhilesh Patil
173079029 Rushikesh Shinde
193079020 Aditya Ajwani
193079038 Rohit Kale
193079039 Nishant Sourabh
193079018 Nihar Shah
193079041 Vivekanand Dhakne
RajeshKhirsagar
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE725 (20) /
SVKulakarni
LC101174070005 Kushwaha Amarkumar A
184074002 Kavita Kiran Prasad
193079033 Sachin Doiphode
Suresh
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE622 (31) /
HPillai
EEG101184070003 Vatsal Kedia
183079016 Akshay A Laturkar
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE606 (30) /
JJohn
EEG001174070012 Ayaz Ahmad
154076034 Aviraj Jadhav
184070027 Ajith J
173079006 Abhishek Kumar
183079014 Samiksha Baid
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE779 (21) /
VRajbabu
EEG002150020008 Krishna Subramani
154076035 Hirak Dasgupta
193079021 Srihari Deshmukh
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE728 (17) /
ALaha
EEG103184073001 Payel Chattejee
164076012 Sudipta Mukherjee
154076028 Diman Nag
193079005 Varsha S
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE619 (28) /
ShalabhGupta
EEG002174076007 Zeeshan Ali
184070021 Kilari Pardhasardi
184070001 Bandi Ravi Kumar
183079031 Shama P
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE207 (34) /
SGanguly
EEG001164073004 Tarni Aggarwal
150260020 Shobhana Misra
154073005 Nidhi Pandey
154076027 Narendra Rai
184074001 Anuja Singh
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE321 (28) /
VAgarwal
EEG002164076007 Arpan Hota
164076008 Rahul Mishra
150110076 Chaitanya Jain
183079004 Mohd Talha
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE325 (52) /
DManjunath
EEG101150010017 Hrushikesh Loya
15d070009 Shivam Kajale
15d070010 Shubham Gupta
193079004 Goutam A P
183079021 Aniruddha Khade
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
13:30 - 15:30
EE774 (31) /
MBPatil
EEG001193079012 Vaishnav Lande
183079015 Sourabh Suri
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 11
16:00 - 18:00
EE763 (14) /
ManojG
EEG002184078002 Anusha Kakaala
174076006 Abhishek Behera
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 9
18:00 - 20:00
EE767 (10) /
KasturiSaha
EEG001164076016 Pallabi DasEEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 9
08:30 - 10:30
EE720 (128) /
VSaravanan
LC101. LC10215d070029 Adhirth Kabra
15d070036 Abhishek Singhal
15d070007 Suyash Bagad
15d070028 Mohit madan
183079013 Parth Patil
173079020 Vineesh A S V
193079029 Avadhoot Khairnar
193079017 Mitul Tyagi
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 9
08:30 - 10:30
EE112 (68) /
Subhananda Chakrabarti
LH102184070018 Abhishek Kumar
184076016 Manas Mantri
184076007 Suryansh Dongre
184070005 Saranya
184073003 Nivedita Pandey
194076010 Raveesh Gaurishetty
194076008 Netaji Suvachintak
173079010 Sailor Devangkumar
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE302 (65) /
MadhuBelur
EEG101184070010 Tarra Sudhakar
184070012 Geetgovinda Paida
183079024 Vrushab Chana
193079016 Ippili Sidharth Kumar
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE224 (203) /
VirendraSingh
LA001.LA002184070014 Sonali Shukla
184070026 Kokkiligadda Keethi Sagar
154070020 Rahul Kumar
173079015 Abhinish Anand
173079016 Prabhat Chowdhury
173079017 Arindam Sarkar
173079019 Rushikesh Navghare
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE302 (67) /
DwaipayanM
LC00115d070049 Ritik Madan
183079020 Chebrolu Yaswanth
183079029 Mangesh Malgi
193079001 Suhasinee Jain
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE625 (24) /
SDuttagupta
EEG101193079007 Nitesh KumarEEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE668 (114) /
DineshSharma
LA001154076038 Sumit Saha
134076027 Shashank Tiwari
183079005 Prathibha Varadkar
183079022 Souvik Das
183079023 Sunny Mehta
183079027 M Abhijna Anand
183079032 Aswin P Ajayan
193079025 C Udaya Kumar
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE636 (60) /
DebasattamPal
EEG001.EEG002174070001 Phani Raj H
150010005 Aniruddha Deshpande
164070001 Imrul Qais
183079036 Pankaj Singh
183079037 Prashant Sharma
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE334 (118) /
AnilKulkarni
LA202174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumar
15d070026 Harshit Khariwal
15d070001 Kaustav Dey
15d070002 Mihir Parikh
15d070005 Aditya Kasture
183079003 Ram Krishan Poricha
173079014 Neeraj Nambisan
CPSHELE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE114 (72) /
SASoman
EEG001.EEG002194070020 Rajat Tukaramji Shahane
15d070058 Sharan Kumar
183079026 Sandesh Goyal
193079024 Sarvesh Kale
193079006 Shashikant Khade
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE114 (76) /
HimanshuBahirat
EEG101.EEG103154070022 Pranoti Raut
174076008 Rohit Thute
15d070058 Sharan Kumar
183079035 Vidur Shah
193079034 Aashish Tamrakar
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
13:30 - 15:30
EE739 (110) /
VirendraSingh
Will be Reschedule164070021 Varun Venkataraman
164076015 Antara Ganguly
193079015 Nimish Dharamshi
Friday
28
Feb
Slot 4
13:30 - 15:30
EE777 (59) /
GSKasbekar
EEG101.EEG103150110039 Yashswi Jain
15d070034 Niranjan Suthar
15d070045 Sanket Agrawal
183079025 Shubham Singhania
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE737 (24) /
JNair
EEG00115d070024 Anmol Kagrecha
154070023 B Sombabu
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE712 (88) /
PCPandey
LA002194076011 Ruchita Korgaonkar
193079019 Saloni Shah

173079025 Thakur Swapniel Singh
173079026 Chandan Choudhary
183079006 Shreekanya Kodate
VinodS
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE678 (30) /
VGadre
EEG002154070021 Sayan Banerjee
154070010 Vivek Devulkar
154076037 Priyadarshin Kumari
173079007 Hitesh Kurapati
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE651 (12) /
PNavalkar
EEG10316T070001 Mohd Shadab AnsariEEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE621 (33) /
PChaporkar
EEG101154076040 Shashi Ranjan
15d070006 Pathak Rohan Sudhir
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE614 (74) /
GirishKumar
LC002154076026 Vinay Bharat Narayane
15d070060 Monisha Rawala
15d070052 Pragya
VinodS
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE699 (26) /
PramodMurali
EEG002193079035 Vikash KumarEEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE753 (23) /
AShukla
EEG101174076009 Belkhode Satish Shamsundar
193079041 Vivek Dhakne
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE769 (329) /
ASethi
LA001. LA002164070002 Abhijit Patil
150020012 Darshan Tank
15d070023 Shrey Paharia
150070056 Anirudh Yadiki
15d070053 Mookund Sureka
150110007 Pranav Poduwal
150110061 Nimit Kapadia
193079027 Nikhil Ajith
193079026 Robin James
183079033 Amit Lohan
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
11:00 - 13:00
EE222 (156) /
KishoreChatterjee
LA201194076005 Rajat Kumar Shukla
164070004 Shashank Kurm
150070045 Ravi kumar Kushawaha
194070014 Ravi Kant Visvakarma
193079022 Dinesh Kumar
183079009 Nijil George
193079008 Alen Rujis
193079010 Shashidhar Gopagani
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE706 (70) /
SharayuMoharir
EEG101.EEG103164076006 V S Ch Lakshmi Narayana
15d070025 Anmol Gupta
193079009 Ramisetty Venkatastty
173079033 Sivanshu Pandy
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE709 (82) /
MadhavDesai
Will be Reschedule over15d070021 Snehal Dinesh Bhamare
174070018 Nadeshwar Ruchira H
193079032 Mohd Ali Kamran
183079028 Sabita Susan Joseph
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE722 (18) /
AnupamaKowli
Will be Reschedule- nextweek154070024 Raj Ravirajsinh PEEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE799 (31) /
JulienSarazzin
Will be Reschedule- 4thMarch174070002 Rajbala
164076017 Jogesh Chandra Dash
184076005 Sandeep Kumar Mishra
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE620 (66) /
SouvikMahapatra
EEG001.EEG002174070006 Satyam Kumar
184070028 Rashmi Saikia
184070011 Tarun Samadder
193079014 Arun Ran
EEOFFICE
Monday
02
Mar
Slot 14
21:00 - 23:00
EE746 (43) /
UdayanGanguly
EEG001150260025 Shashwat Shukla
184076012 Paritosh Meihar
15d070016 Anand Anil Naik
184074004 Vivek Saraswat
193079013 Abhinav S
EEOFFICE
Spring 2021 End-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff (Names)
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE786 (28) /
AnimeshKumar
160040100 Sucheta Ravikanti
160110085 Archiki Prasad
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE651 (14) /
PrashantNavalkar
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE616 (67) /
PCPandey
193070053 Arghya Kamal Dey
193070057 Shubham Sanjay Shukla
193070059 Gaurav Kamila
193070040 J Naveen Kumar
193070063 Pradeep Meena
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE724 (44) /
BhaskaranM
160010010 Arush Gupta
183070047 Venkatesh Vadde
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE614 (92) /
GirishKumar
194070005 Surbhi Arora
174070012 Ayaz Ahmad
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE636 (48) /
DebsattamPal
174070001 Phani Raj H 16D070018 Apoorv Kishore 16D070043 Kumar Ashutosh
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE325 (57) /
NikhilKaramchandani
184070016 Santosh Kumar Singh
160110028 Himanshu Aswani
16D070032 Anirudh Singhal
163070007 Rudrabhotla Sri Prakash
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE221 (43) /
VivekAgarwal
174070004 Shamim Hasan
174070028 Sriram R
184074002 Kavita Kiran Prasad
194070022 Ajay James Thomas
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE793 (24) /
VRSule
16D070002 Ajit Zote
160020009 Akash Kumar
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE620 (63) /
SouvikMahapatra
184074004 Vivek Saraswat
184070028 Rashmi Saikia
184073001 Payel Chatterjee
194076015 Swastik Sahoo
184070011 Tarun Samadder
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE799 (43) /
JayantaMukherjee
174070014 Busineni Mahesh Kumar
194076017 Vishakha
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE678 (27) /
VMGadre-PROJECTBASEDEndEXAM
193070009 Akash Subhash Palde
174070016 Murali Krishna Pavuluri
160020001 Aniket Bhatia
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE719 (40) /
RajeshZele
194070002 Anik Batabyal
164070028 Vijaya Kumar K
174076003 Sumit Khalapure
184076002 Shubham Jain
173070055 Anamika Sharma
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE736 (26) /
VSBorkar
160010053 Gopinath Balamurugan
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE238 (169) /
KishoreChatterjee, AnshumanShukla
184074006 Patil Nikhil Suresh
173070032 Subhranil Barman
174070029 Suman Mandal
194073004 Saptarshi Dey
203070047 Himanshu Gahlot
204070001 Anagha E R
204070016 Ahire Nilesh Ramesh
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE619 (54) /
JayantaMukherjee
193070054 Ritayan Mitra
193070077 B Kanyaka Prasad
184070021 Kilari Pardhasardi
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE780 (48) /
KushalTuckley
164070027 Kalva Nagalakshmaiah
16D070019 Brahmankar Nisha Ganesh
174076012 Vivek Tamrakar
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE737 (13) /
DManjunath
16D070055 Yashvardhan Didwania
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE767 (10) /
KasturiSaha
194076009 Ayan Majumder
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE722 (13) /
AnupamaKowli
193070035 Sudesh
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE706 (65) /
SharayuMoharir
160040101 Neharika Jali
16D070011 Deshpande Harsh Saiprasad
16D070012 Ishank Juneja
Wednesday
5
May
Slot 13
15:00 - 19:00
EE621 (109) /
JayakrishnanNair
16D070045 Anhad Bhati
16D070038 Sanyyam Khandelwal
16D070063 Deep Karman Pal Singh
160070010 Sahasrajit Sarmasarkar
Wednesday
5
May
Slot 13
15:00 - 19:00
EE770 (60) /
NarendraShiradkar
194076011 Korgaonkar Ruchita Deepak 163079019 K Naga Bhavya Jyoti
Thursday
6
May
Slot 10
08:30 - 12:30
EE727 (16) /
AshwinTulapurkar
174076002 Rachit Raghav Pandey
160110033 Anantha S Hegde
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE605 (19) /
SibiRajPillai
16D070033 Dhruv Varshney
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE699 (12) /
PramodMurali
194076001 Ganpat Anant Parulekar
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE769 (299) /
AmitSethi
203070090 Subhendu Bandyopadhyay
203070092 Manvendra Purohit
203070100 Priyanka Banerjee
203070102 Chittiboina Ganga Vinod
203070104 Umesh Nagar
203070106 Neha Kumari
203070107 Toshika Barange
203070108 Ankur Soni Arya
203070109 Yash Soni
203070111 Udit Kumar
Course TA's
164070020 Nikhil Cherian Kurian
16D070006 Abhiraj Sunil Kanse
184070025 Ravi Kant Gupta
174070023 Pagar Nikhil Ravindra
194070012 Kawal Jeet Singh
184070023 Gouranga Bala
194070025 Pranav Jeevan P
193070021 Aman Kumar
160110024 Pravin Raut
194076014 Hemant Kumar
204070008 Mahalaxmi
204070018 Md Hanif Ali
204070024 Abhishek Erram
204076008 Shubham Patil
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE709 (118) /
MadhavDesai
16D070034 Amit Kumar
193070081 Mudimadugu Naresh Kumar
16D070003 Puneet S Nemade
16D070048 Kratvesh Pandey
160070031 Abhijeet Aanand
Friday
7
May
Slot 11
08:30 - 12:30
EE763 (46) /
ManojGopalkrishnan
194074001 Aswin Paul
174076006 Abhishek Behera
Friday
7
May
Slot x
08:30 - 12:30
EE791 (40) /
SandeepAnand
16T070001 Mohd Shadab Ansari 163079013 Shahu Sandeepkumar Mohanlal 173070023 Arup Ratan Paul
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE328 (80) /
AppaiahKumar-BTech-S1
163070008 Avirup Mandal
174070025 Kaushani Majumder
16D070042 Devanshu Singh Gaharwar
184074003 Saurabh Jaiswal
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE309 (166) /
DineshSharma
193070058 S Srinath
193070060 Kuruba Ajay
16D070007 Ishita Das
160020043 Sanjay Khatri
16D070020 Tanmay Patil
160040045 Subham PIrojiwala
160110071 Adarsh Kumar
204076005 Rohit Kumar
16D070030 Sheetal Gupta
184076001 Dasika Shishir
154076038 Sumit Saha
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE328 (74) /
ShabbirMerchant-DD-S2
184070009 Mehta Parth Harshadbhai
16D070035 Malik Aneeb Ul Islam
174070002 Rajbala
16D070039 Mustafa Ali
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE764 (60) /
PChaporkar
194070024 Nancy Modi
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE790 (17) /
PradeepNair
174070020 Dhanya S
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE708 (43) /
BikashDey
184070002 Anil Kumar
194076007 Abhishek Sarkar
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE800 (36) /
ShalabhGupta
194070001 Aditya Chalapathi
174076007 Zeeshan Ali
174070021 Aboobackkar Sidhique
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE622 (36) /
HarishPillai
194070011 Jit Koley
16D070047 Sanidhya Garg
194070014 Ravi Kant Visvakarma
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE728 (20) /
SubhanandaChakrabarti
184076007 Suryansh Dongre
194076010 Raveesh Gourishetty
184070005 Saranya
184076016 Manas Ranjan Mantri
184070017 Ravindra Kumar
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE654 (17) /
MukulChandorkar
174070024 Nallamatti Poornachandra Rao
184076003 Mohd Aquib
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE606 (24) /
JJohn
194070013 Komal Ojha
184070001 Bandi Ravi Kumar
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (86) /
DwaipayanM-BTech2ndyear
184070010 Tarra Sudhakar
16D070046 Pratyush Ragini Singh
184076010 Avinash Kumar Dubey
204070012 Hemanta Hazarika
16D070010 Kochar Dimple Vijay
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE625 (23) /
SPDuttagupta
144076016 Pankaj Upadhyay
184074005 Radhik Rammohan
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (80) /
HarishPillai-DD2ndyear
184074007 Chinmay Garanayak
203070018 Vatsavai Venkata Sai Siva Kumar
203070024 Pasunuri Prathiba
184070015 Karim Shahbaz
184070019 Saket Pateriya
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE701 (13) /
SiddharthTallur
174070018 Nandeshwar Ruchira H

174076001 Durgesh Uday Tamhane
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (77) /
DebrajChakraborty-DD3rdyear
16D070062 Sahil Kumar
16D070026 Ghanshyam Bairwa
16D070024 Anshul Verma
193070020 Darshna Parmar
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE334 (139) /
AnilKulkarni
174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumar
194070006 Mriganka Mukherjee
203070032 Yuvraj Singh Rathore
203070042 Daksha Soumya
203070038 Mithil Shravan Dhore
193070034 Niraj Dhirajlal Rupapara
174070003 Singh Santosh Vijaybahadur
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE207 (79) /
DipankarSaha-S2
174070011 Inge Shashank Vijaykumar
194076008 Netaji Suvachintak
193070007 Akshay Subhash Dhok
164070024 Suvendu Nayak
164070023 Anup Kumar Mandia
194070004 Tadi Dinesh Kiran
194070023 Purushottam Kumar
164070025 Nilotpal Choudhury
194074002 Subrat Kumar Pradhan
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE739 (105) /
VirendraSingh
184070026 Kokkiligadda Keerthi Sagar
164070021 Varun Venkitaraman
184070014 Sonali Shukla
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE777 (73) /
GauravKasbekar
16D070040 Beni Madhav Agrawal
193070006 Akash Gupta
193070003 Suyash Omar
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE207 (87) /
M.B.Patil-S1
193070065 Abhik Bhattacharjee
184070022 Anuj Kumar
193070067 Deepak Singh Gaira
194070028 Devi S
194070021 Heston Alfred Mendonca
184070018 Abhishek Kumar
194070008 Bazila Parvez
174070008 Ankit Udai
174073005 Singareddy Abhimanyu Reddy
Autumn 2022 Mid-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff / Additional Support for Invigilation
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE609 (105) /
KushalTuckley
LA00118D070031 Ujjwal Kalra 18D070021 Priyanka Sandeep Bagade 18D070048 Hrishikesh Vinod Baviskar 18D070038 Anushree Suhalka
Nilesh Sawant
kushal
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE677 (58) /
VirendraSingh, SachinPatkar
LC001184070014 Sonali Shukla
Chandrakant Shele
viren,patkar
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE605 (39) /
NikhilKaramchandani
EEG001180070018 Fathima Zarin Faizal 180110073 Shaun Zacharianikhilk
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE341 (103) /
BikashDey-BTECH
LA20218D070005 Amol Girish Shah 18D070061 Ritwik Khandelwal 213070076 Subham Singh 18D070028 Shaunak Vijaykumar Natarajan 22D0521 Atul Sachan
Amol Wandrekar
bikash
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE341 (95) /
GauravKasbekar-DD
LC20118D070034 Varad Rajesaheb Mane 184070016 Santosh Kumar Singh 213070080 Robin Singh Kain 213070077 Omkar Anandrao Chavare 18D070006 Anurag Kumar
Maheshwar Mangat
gskasbekar
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE229 (115) /
VMGadre-Btech
LA201180070009 Archishman Biswas 180070047 Sahil Choudhary 18D070047 Gaurav Kumar 204070014 Deepshikha 184070027 Ajith J
Sadanand Sawant
vmgadre
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE229 (100) /
SibirajPillai-DD
EEG001ANDEEG002213070014 Ram Akshayver Pal 213070023 Sai Sandeep Reddy Lakkireddy 18D070052 Kavthekar Abhishek Balaji 213070008 Bodayyagari Goardhan Reddy
18D070067 Vinit Awale 184070002 Anil Kumar
bsraj
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE799 (24) /
JayantaMukherjee
LC302204070035 Khushboo Meena
194076017 Vishakha
jayanta
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE703 (29) /
VSaravanan
EEG002184070001 Bandi Ravi Kumar 194070013 Komal Ojhasarva
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE675 (27) /
HimanshuBahirat
EEG001184070029 Karaka Nageswara Rao 184076003 Mohd Aquibhjbahirat
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE638 (10) /
DebrajChakraborty
EEG101184070003 Vatsal Kediadc
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE669 (43) /
AnilKottantharayil
LC301204076001 Soumyadip Chatterjee 194070008 Bazila Parvez 194076006 Umang Singh 214070010 Jyoti Sahu 184076004 Rowtu Srinuanilkg
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE759 (18) /
JayakrishnanNair
EEG001194076007 Abhishek Sarkarjayakrishnan.nair
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE789 (84) /
MadhavDesai
LA201180100083 Prakhar Diwan 18D180002 Aman Dhammani 203076002 Gauri Patrikar
V V Shahin
madhav
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE749 (26) /
MadhuBelur
EEG002184070010 Tarra Sudhakarbelur
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE671 (192) /
DineshSharma
LA201
LA202
213070094 Akansh Agarwal 18D070042 Bhavika Ranjeet Kumar 213070092 Souhardya Mondal 213070114 Priyansh Kasyap 213070069 Amit Kumar Singh 213070093 Tauqeer Ahmad 18D070037 Anuranan Das 184074001 Anuja Singh 213070101 Naina Rajesh Jaiswaldinesh
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE679 (49) /
PreetiRao
EEG002213070007 Araveeti V Sai Pavan 18D070002 Adbhut Vipin Bhardwaj 213070001 Sunaina Saxenaprao
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE658 (10) /
AMKulkarni
EEG101174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumaranil
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE640 (29) /
HarishPillai
EEG001204070009 Aishwarya Bharti 204070015 Diptanu Debnath 194070014 Ravi Kant Visvakarmahp
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE610 (212) /
AmitSethi
LA001ANDLA00218D070050 Jay Tukaram Sawant 184070025 Ravi Kant Gupta 214070020 Ardhendu Sekhar 18D100016 Ruchir Chheda 213070006 Subrat Kumar Behera 18D070054 Mukta Ghanashyam Wagle 184070023 Gouranga Bala
Mahesh Bhaganagre
Amit Shetye
asethi
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE801 (16) /
KasturiSaha
EEG002194076009 Ayan Majumderkasturis
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE746 (65) /
UdayanGanguly
LC00118D070036 Adil Anwar Khan 194076019 Anmol Biswas 194070026 Shreyas Dilip Deshmukh 184074004 Vivek Saraswatudayan
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE748 (17) /
VirendraSingh
EEG302NO MID-SEM184070026Kokkiligadda Keerthi Sagarviren
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE6101 (7) /
DeepakJain
EEG103deepakjain
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE781 (24) /
LaxmeeshaS
EEG001184070013 Surya Varchasvi D
Friday, 16 SepSlot 3
11:00 - 13:00
EE224 (213) /
VirendraSingh
LA201
LA202
180020038 Janeel Patel 18D070065 Supreeth Varre 180010052 Samar Jain 214076001 Thorawade Tejeshwar Bhagatsing 18D070053 Kirti Agrawal 204073005 Rohit Badjatyaviren
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE6102 (23) /
ShiladriChakraborty
EEG101214070012 Shovan Dey 184076017 Priyashiladri
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE733 (46) /
PradeepNair
EEG001174070020 Dhyana S 213070106 Sushma Usurupati 194070029 Shrushti Taparprnair
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE601 (43) /
PrasannaChaporkar
EEG002213070010 Shashwat Pathak 213070018 Harsh Diwakar 213070021 Mohit Kumar Meenachaporkar
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE714 (15) /
DebasattamPal
NO MIDSEMdebasattam
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE774 (17) /
KumarAppaiah
EEG101184070009 Mehta Parth Harshadbhaikumar
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE660 (30) /
AnshumanShukla
EEG001184074006 Patil Nikhil Suresh 163079013 Sandeepkumar Shahuanshukla
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE635 (53) /
DwaipayanMukherjee
LC202204076007 Susmitha T Rayabagi 184074007 Chinmay Garanayak 194070011 Jit Koley 184070015 Karim Shahbazdwaipayan
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE616 (51) /
PandeyPC
LC201213070052 Rahul Singh 213070065 Madhav Prabhakar Nadkarni 213070050 Yasharth Srivastava 213070073 Sanjay Gupta 204076013 Apoorva Jangir
Vidyadhar Kamble
pandey
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE678 (15) /
VikramGadre
EEG002184070019 Saket Pateriya 204070017 Kishore Kumar Tarafdar-HOME ASSIGNMENTvigadre
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE501 (9) /
BhowmikDebanjan
EEG103bhowmik
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S2 (183) /
SDUTTAGUPTA-CE+MM2ndyear
LA201
LA202
213070033 Surjeet Sarangi (MM + CE + CESE) 194070028 Devi S 194070019 Srinu Naik Mudavathu 184070021 Kilari Pardhasardi 214070023 Subhajit Basak 204076005 Rohit Kumar 214070028 Arpit Bal 18D070066 Vinay Kumar Meena 213070044 Jitesh Kumar 22M1093 Alan Mathew 22M1098 Narendra 22M1094 Chirag Kishor Sarodesdgupta
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S5 (186) /
AshwinTulapurkar(A), SandipMondal(
LH102
LC001&LC002
214070008 Jitendra Kumar (CS) 18D070001 Abhishek Anand 204076011 Alok Kumar 213070024 Abhishek Verma 204070030 Shoubhik De 214070015 Farheen Shamim Ahmed Sabiha 22D0517 Abdus Shoaib 22D0533 Swamy Jakkula 22M1092 Pragati Patel 22M1095 Pushpraj chandrakar 22M1096 Ankam Karthik 22M1097 Abhishekchand Upadhyayashwin
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S4 (187) /
MBPatil:AE+MM2ndyear
LH301
LH302
194076008 Netaji Suvachintak (AE + MM) 184076005 Sandeep Kumar Mishra 194076001 Ganpat Parulekar 173070032 Subhranil Barman 174070019 Akanksha Chauhanmbpatil
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S1 (216) /
SChakrabartiME2ndyear
LA001
LA002
213070028 Mayank Soni (ME) 213070029 Ankit Singh 194070022 Ajay James Thomas 184070017 Ravindra Kumar 184076016 Manas Ranjan Mantri 194076015 Swastik Sahoo 214076004 Aparajita Modak 213070043 Parimey Dnyaneshwar Patil 214070003 Neelu 22D0532 Nitupon Dihingia 22D0515 Riya Sharma 22M1091 Ratnadeep Pramanik 22M1123 Shubham Khobragadesubho
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S3 (143) /
NarendraShiradkar-CL3rdyear
LH101
LC101
214070031 Biswajit Sahoo (CL) 214070030 Utkarsha Sheshrao Bulkunde 194076011 Korgaonkar Ruchita Deepak 204070008 Mahalaxmi 204076012 Fuke Pavan Sunil 174070018 Nandeshwar Ruchira Hemantkumar 22D0511 Abhishek Maji 22D0520 Gyana Manjari Sahoo 22D0527 Dhananjay C Amtenaren
Saturday, 17 SepSlot 4
11:00 - 13:00
EE325 (110) /
SharayuMoharir-Btech
LA201180020077 Reet Jignesh Mehta 194070010 Ashish Shukla 204070004 Sanchar Palit 18D070015 Kruthagnya Myana 18D070060 Rishabh Gautamsharayum
Saturday, 17 SepSlot 4
11:00 - 13:00
EE325 (100) /
DManjunath-DD
LA202180110044 Millen Kanabar 18D070027 Seelam Venkata Hari Krishna Sai 18D070011 Harshit Shrivastava 18D070029 Shreshtha Singhdmanju
Saturday, 17 SepSlot 8
18:30 - 20:30
EE788 (9) /
SouvikMahapatra, SandipMondal
EEG002184070011 Tarun Samadder 184073001 Payel Chatterjeesandip
Saturday, 17 SepSlot 8
18:30 - 20:30
EE114 (39) /
SomanSA
EEG001214070019 Gagan Meena 214070018 Badugu Mahesh Raju 22D0512 Surbhi Mittalsoman
Monday, 19 SepSlot 10
8:30 - 10:30
EE611 (39) /
JayantaMukherjee
EEG101194070024 Nancy Modi 18D070008 Chirag Meenajayanta
Monday, 19 SepSlot 10
8:30 - 10:30
EE787 (22) /
BhaskaranM, AshwinTulapurkar
EEG002183070047 Venkatesh Vaddebm, ashwin
Monday, 19 SepSlot 5
11:00 - 13:00
EE207 (35) /
DEEPAKJAIN
EEG00218D070041 Ayush Ambadas Dahale 194070027 Arpit Sahu 204073004 Saumya Gupta 18D070064 Shlok Vaibhav Singhdeepakjain
Monday, 19 SepSlot 5
11:00 - 13:00
EE221 (45) /
SubhanandaChakrabarti
EEG001194070017 Ajay Kumar 194076010 Raveesh Gourishetty 18D070056 Parth Makode 18D070057 Patel Pranav Alpeshkumar 213070102 Vipin Kumarsubho
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE653 (30) /
SandeepAnand
EEG001214076005 Saurabh Singh 204070026 Siva Prabhakar 184074002 Kavita Kiran Prasad 194073004 Saptarshi Dey 174070028 Sriram Rsa
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE617 (27) /
SiddharthTallur
EEG002204070031 Susmita Rath 18D070007 Archishman Sahastallur
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE720 (138) /
VRSule
LH30118D070012 Harsh Pal 18D070051 Kartik Nair Variar 18D070009 Desai Hitul Bakul 18D070022 Rajat Soni
Ankur Agarwal
Yadnik Sonalkar
vrs
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE603 (60) /
SatishMulleti
LH302213070011 Ayushi Thawait 213070061 Neha Koundal 213070078 Sanket Parasram Gedam 174070025 Kaushani Majumdersatishmullei
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE721 (66) /
SachinPatkar
LH102213070070 Sathvik Ambati 213070055 Pradumn Kumar 213070074 Manish 213070059 Ajay Verma 213070082 Archana M D 213070057 Rajat Kumar Panigrahi 213070049 Ratnesh Singhaipatkar
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE723 (18) /
DipankarSaha
EEG001194070021 Heston Alfred Mendonca 204070002 Navneet Kumar Thakudsaha
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE6103 (16) /
GauravKasbekar
EEG10118D070016 K Sudheeradhgskasbekar
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE655 (22) /
AnupamaKowli
EEG002194070006 Mriganka Mukherjee 204070027 Deepti Shakya 18D070049 Immanuel Williamsanu
Tuesday, 20 SepSlot 6
11:00 - 13:00
EE301 (202) /
RKShevgaonkar, KasturiSaha(A)
LA202184076001 Dasika Shishir 204070011 Shanu Kumar 204070013 Sathishkumar K 213070015 Satyabrata Sahu 18D070040 Aseer Israr Ansari 180020030 Diti Alok Sanghai 204070016 Ahire Nilesh Ramesh 18D070023 Rishabh Ajay Sureka 22D0518 Pirzada Suhail Ahmad 22D0523 Soorej T 22D0530 Debasmit Dey 22D0514 Tanushree Dey 22M1085 Akash Dilip Motwani 18D070017 N
Neha Jahnavi
rks, kasturis
Tuesday, 20 SepSlot 6
11:00 - 13:00
EE204 (214) /
RajeshZele
LA201
LC201
204070028 Kharalkar Ajinkya Dilip 213070072 Sumeet Sudarshan Tabhane 213070056 Surbhika Rastogi 213070060 Abhishek Kumar 184076002 Shubham Jain 194070002 Anik Batabyal 214070013 Satrajit Hensh 213070051 Paavan Harish Gouniyal 213070081 Nikita Meena 22D0526 Dharmendra Kumar Singh 22M1130 Tanay Raj Singh Rathore 22M1148 Mayank Maurya 22M1104 Harshit Kaushik 22M1112 Kushal Jain 22M1138 Tanveer Molla
Manjita Karanjkar
rajeshzele
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE657 (48) /
KishoreChatterjee
EEG001194076018 Nagamalleswararao K 214070004 Supratap Senguptakishore
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE659 (50) /
VivekBorkar
NO MID SEM---180070024 H R Sai Sumedhborkar
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE618 (102) /
MaryamShojaeiBaghini
LA202184070004 Sivakumar Elangovan 204070021 Prakash Gundabathina 213070063 Piyush Singh Rana 213070066 Shivam Gupta 194070007 Kadam Abhishek Ajit 180070037 Nayan Khemraj Barhate 213070086 Abhishek Rajawat 213070116 Mayank Raj
Suraj Sarfare
mshojaei
News
news-buletine
Ph.D. Admission Spring 2022-23
The Electrical Engineering...
news-buletine
Special Call - Ph.D Programme 2023
The Electrical Engineering...
Events
No Future Events
Autumn 2021
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
HS791,EE899Communication Skills - M.Tech and Ph.D Students
EES801Ph. D Seminar - Ph. D Students
EE694M.Tech Seminar - M.Tech Students-TA* Mtech RA should register in third semester.
EE735Microelectronics Simulations LabSaurabh LodhaLX
EE214Digital Circuits LabMaryam Shojaei BaghiniLX
EE673Power Systems & Power Electronics LaboratoryAnshuman Shukla, Anupama KowliL4
EE324Control Systems LabMadhu Belur, Debasattam PalLX
EE615Control and Computational LaboratoryDebraj ChakrabortyL2
EE230Analog LabJoseph JohnL4
EE340Communications LabJayakrishnan NairL2
EE669VLSI TechnologyApurba Laha1
EE640Multivariable Control SystemsHarish Pillai1
EE675Microprocessor Applications in Power ElectronicsMukul Chandorkar1
EE703Digital Message TransmissionSaravanan Vijayakumaran1
EE229Signal Processing – IAnimesh Kumar1
EE341Communication Systems - IGaurav Kasbekar1
EE740Advanced Data NetworkPrasanna Chaporkar2
EE677Foundation of VLSI CADVirendra Singh2
EE638Estimation and IdentificationDebasattam Pal2
EE686H V D C TransmissionAnil Kulkarni2
EE788Advanced CMOS Logic and Flash Memory DevicesSouvik Mahapatra2
EE224Digital SystemsSiddharth Tallur3
EE671VLSI DesignDinesh Sharma3
EE678WaveletsVikram Gadre3
EE725Computational ElectromagneticsShrikrishna Kulkarni3
EE101Introduction to Electrical and Electronics CircuitsAshwin Tulapurkar - CS 2nd year4, 14b
EE325Probability and Random ProcessesBikash Dey4
EE720An Introduction to Number Theory and CryptographyVirendra Sule4
EE618CMOS Analog VLSI DesignMaryam Shojaei Baghini4
EE114Power Engineering - IShreevardhan Soman4
EE 899Communication SkillsSwaroop Ganguly, Prashant Navalkar, Narendra Shiradkar4, 7
EE653Power Electronics - ISandeep Anand5
EE207Electronic Devices & CircuitsBhaskaran Muralidharan5
EE603Digital Signal Processing and its ApplicationsRajbabu Velmurugan5
EE321Power ElectronicsSandeep Anand5
EE774Computational Techniques in Electrical EngineeringKumar Appaiah5
EE204Analog CircuitsRajesh Zele6
EE657Electric DrivesKishore Chatterjee6
EE301Electromagnetic WavesR K SHEVGAONKAR, Kasturi Saha6
EE679Speech ProcessingPreeti Rao6
EE734Adavced Probability and Random Processes for EngineersVivek Borkar6
EE6604Applied RFPAI: RF Power Amplifier Theory, Design and MeasurementsTushar Sharma, Jayanta Mukherjee7
EE610Image ProcessingAmit Sethi8
EE748Advanced Topics in Computer ArchitectureVirendra Singh8
EE721Hardware DescriptionSachin Patkar9
EE655Computer Aided Power System AnalysisAnupama Kowli9
EE601Statistical Signal AnalysisSharayu Moharir9
EE723Physics of Nanoelectronic Devices - IDipankar Saha9
EE605Error Correcting CodesNikhil Karamchandani9
EE649Finite Fields and their ApplicationsBikash Dey10
EE759Applied Mathematical Analysis in EngineeringJayakrishnan Nair12
EE609Radiating SystemsGirish Kumar12
EE616Electronic Systems DesignPremchand Pandey12
EE659A First Course in OptimizationShreevardhan Soman12
EE733Solid State DevicesPradeep Nair12
EE635Applied Linear AlgebraDwaipayan Mukherjee12
EE789Algorithmic Design of Digital SystemsMadhav Desai12
EE687Switchgear PrinciplesHimanshu Bahirat13
EE785Electromagnetic Interference and CompatibilityKushal Tuckley13
EE765Reliability and Failure Analysis of Electronic DevicesNarendra Shiradkar13
EE617Sensors in InstrumentationSiddharth Tallur13
EE749Decentralized Control of Complex SystemsDebraj Chakraborty13
EE757Crystalline Silicon Solar Cells: Theory and PracticeAnil Kottantharayil14
EE746Neuromorphic EngineeringUdayan Ganguly14
EE660Application of Power Electronics to Power SystemsAnshuman Shukla15
EE611Microwave Integrated CircuitsJayanta Mukherjee15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Spring 2021
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
EE735Microelectronics Simulation LaboratoryPradeep NairLX
EE672Microelectronics LabSwaroop GangulyL4
EE214Digital Circuits LaboratoryMaryam Shojaei B, Sachin Patkar(A)L3
EE337Microprocessor LaboratoryV Rajbabu(I), V Saravanan(A)LX
EE344Electronics Design LaboratoryJoseph John(I),Debraj C(A), Jayanta M(A), P C Pandey, Kushal TuckleyL4
EE240Power Engineering LabPrashant Navalkar, Kishore CL2
EE324Control Systems LabBelur Madhu, Debasattam PalL1
EE340Communication LaboratoryJayakrishnan NairL2
EE328Digital CommunicationsShabbir Merchant-DD-S21
EE764Wireless and Mobile CommunicationsP Chaporkar1
EE309MicroprocessorsDinesh Sharma1
EE328Digital CommunicationsAppaiah Kumar-B Tech-S11
EE790Solar Photovoltaics: Photons to FarmsPradeep Nair1
EE606Fibre Optic CommunicationJ John2
EE622Optimal Control SystemsHarish Pillai2
EE708Information Theory and codingBikash Dey2
EE728Growth and characterization of Nano electronic MaterialsSubhananda Chakrabarti2
EE654Power Electronics-IIMukul Chandorkar2
EE302Control SystemsMadhu Belur- BTech3rd year3
EE302Control SystemsDebraj Chakraborty-DD 3rd year3
EE302Control SystemsDwaipayan M-B Tech 2nd year3
EE302Control SystemsHarish Pillai-DD 2nd year3
EE625Bio Sensors & BioMemsS P Duttagupta3
EE701Introduction to MEMSSiddharth Tallur3
EE207Electronic Devices and CircuitsM. B. Patil-S14
EE792Communication SkillNarendra Shiradkar4b,4c
EE739Processor DesignVirendra Singh4
EE207Electronic Devices and CircuitsDipankar Saha-S24
EE334Power SystemsAnil Kulkarni4
EE777Network SecurityGaurav Kasbekar4
Compulsory RegistrationHS791,EE792Communication Skills4b,4c
EE221Digital Electronics-MinorVivek Agarwal5
EE325Probability and Random Processes-MinorNikhil Karamchandani5
EE793Topics in cryptologyV R Sule5
EE791Power Electronic Converters for Renewable EnergySandeep Anand5
EE737Introduction to Stochastic ControlD Manjunath5
EE709Testing and Verification of VLSI CircuitsMadhav Desai5
EE799Advanced AntennasJayanta Mukherjee6
EE620Physics of TransistorsSouvik Mahapatra6
EE656Electrical Machine Analysis and controlB G fernandes6
EE678WaveletsV M Gadre6
EE800High Speed Interconnects: Signaling and SynchronizationShalabh Gupta6
EE736Introduction to Stochastic OptimisationV S Borkar6
EE719Mixed Signal VLSI DesignRajesh Zele6
EE238Power Engineering IIKishore Chatterjee, Anshuman Shukla6
EE706Communication NetworksSharayu Moharir9
EE722Restructured Power SystemsAnupama Kowli9
EE767Photons System EngineeringKasturi Saha9
EE727Physics of Nanoscale Devices IIAshwin Tulapurkar10
EE763Science of Information Statistics & LearningManoj Gopalkrishnan11
EE614Solid State Microwave DevicesGirish Kumar12
EE651Digital Protection of Power SystemsPrashant Navalkar12
EE786Developments, Trends and Economic Frontiers In EEAnimesh Kumar12
EE636Matrix ComputationsDebsattam Pal12
EE616Electronics Systems DesignP C Pandey12
EE724NanoelectronicsBhaskaran M12
EE705VLSI Design LabSachin Patkar13
EE621Markov Chains and Queuing SystemsJayakrishnan Nair13
EE605Error Correcting codesSibi Raj Pillai14
EE699Delta Sigma Data Converters and their ApplicationsPramod Murali14
EE769Introduction to Machine LearningAmit Sethi14
EE114Power Engineering IHimanshu Bahirat, S A Soman15
EE619RF Microelectronics Chip DesignJayanta Mukherjee15
EE780Terahertz: Technology & ApplicationsKushal Tuckley15
EE770Design and Evaluation of Photovoltaic Power PlantsNaredra Shiradkar15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Spring 2022
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
EE230Analog Circuits LaboratoryAnil Kottantharayil(I), Apurba Laha (A)L3
EE352Digital Signal Processing LabV M Gadre(A), Preeti Rao(I)L3
EE236Electronic Devices LaboratorySaurabh Lodha(I)LX
EE672Microelectronics LabSwaroop Ganguly(I), Apurba Laha(A)L4
EE344Electronicd Design LaboratoryJoseph John(I), P C Pandey(A), S Tallur(A), Kushal Tuckley(A)L1, L2
EE337Microprocessor LaboratoryV Saravanan(I), Nikhil Karamchandani(A)L1
EE240Power Engineering LabSandeep Anand(I), B G Fernandes(A)L2
EE764Wireless and Mobile CommunicationsP Chaporkar1
EE750DSP System Design and ImplementationV Rajbabu1
EE701Introduction to MEMSS P Duttagupta1
EE350Technical CommunicationS V Kulkarni, D Manjunath, Shiladri Chakraborty, Satish Mulleti, Debanjan Bhowmik1
EE613Nonlinear Dynamical SystemsDebsattam Pal1
EE207Electronic Devices and CircuitsM. B. Patil-S11
EE207Electronic Devices and CircuitsDipankar Saha-S21
EE338Digital Signal ProcessingGadre V M2
EE622Optimal Control SystemsHarish Pillai2
EE654Power Electronics-IIMukul Chandorkar2
EE625Bio Sensors & BioMemsPradeep Nair2
EE706Communication NetworksKasbekar Gaurav2
EE302Control SystemsDwaipayan Mukherjee- BTech3rd year3
EE302Control SystemsDebraj Chakraborty-DD 3rd year3
EE708Information Theory and codingSibi Raj Pillai3
EE728Growth and characterization of Nano electronic MaterialsSubhananda Chakrabarti3
EE309MicroprocessorsVirendra Singh4
EE334Power SystemsAnil Kulkarni4
EE114Power Engineering IHimanshu Bahirat- DD-S24
EE114Power Engineering - ISandeep Anand-B.Tech-S14
EE899Communication SkillsDebasattam Pal4
EE325Probability and Random Processes-MinorSharayu Mohar5
EE204Analog circuits-MinorNaredra Shiradkar5
EE793Topics in cryptologyV R Sule5
EE229Signal Processing - I -MinorS N Merchant5
EE791Power Electronic Converters for Renewable EnergyVivek Agarwal5
EE719Mixed Signal Vlsi DesignRajesh Zele5
EE238Power Engineering IIKishore Chatterjee, Anshuman Shukla(I)6
EE800High Speed Interconnects: Signalling and SynchonizationShalabh Gutpa6
EE739Processor DesignVirendra Singh6
EE736Introduction to Stochastic OptimisationV S Borkar6
EE656Electrical Machine Analysis and controlB G fernandes6
EE606Fibre Optic CommunicationR K Shevgaonkar6
EE620Physics of TransistorsSouvik Mahapatra6
EE727Physics of Nanoscale Devices IIAshwin Tulapurkar8
EE767Photons System EngineeringKasturi Saha8
EE432Special Semiconductor DevicesDeepak Jain9
EE722Restructured Power SystemsAnupama Kowli9
EE636Matrix ComputationsBelur Madhu12
EE755Quantum Transport in Nanoscale DevicesBhaskaran M12
EE651Digital Protecton of Power SystemsPrashant Navalkar12
EE737Introduction to Stochastic ControlD Manjunath12
EE614Solid-State Microwave DevicesGirish Kumar12
EE712Embedded Systems DesignP C Pandey(I), Dinesh Sharma(A)12
EE724NanoelectronicsUdayan Ganguly13
EE621Markov Chains and Queing SystemsJayakrishnan Nair13
EE705Vlsi Design LabSachin Patkar13
EE769Introduction to Machin LearningAmit Sethi14
EE602Radar SystemsKushal Tuckley15
EE770Design and Evaluation of Photovoltaic Power PlantsNaredra Shiradkar15
EE619RF Microelectronics Chip DesignJayanta Mukherjee15
EE709TESTING AND VERIFICATION OF VLSI CIRCUITSMadhav Desai15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Autumn 2022
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot No.Room No.
EE694M.Tech Seminar-M.Tech Students-TA (Compulsory Registration).
EES801Ph. D Seminar-Ph. D Students (Compulsory Registration).
HS791, EE899Communication Skills-M.Tech and Ph.D Students (Compulsory Registration).
EE735Microelectronics Simulations LabSaurabh LodhaLX
EE214Digital Circuits LabMaryam Shojaei BaghiniL3, L4
EE673Power Systems & Power Electronics LaboratoryAnshuman ShuklaL4
EE236Electronic Devices LaboratorySaurabh lodha(I), Apurba laha(A)L1, L2
EE324Control Systems LabDwaipayan Mukherjee, Harish PillaiL
EE340Communications LabJayakrishnan NairL3, L4
EE341Communication Systems - IGaurav Kasbekar-DD1LC302
EE229Signal Processing – IV M Gadre-Btech1EEG002
EE675Microprocessor Applications in Power ElectronicsHimanshu Bahirat1EEG103
EE799Advanced AntennasJayanta Mukherjee1LT101
EE638Estimation and IdentificationDebraj Chakraborty1LT003
EE703Digital Message TransmissionV Saravanan1LT104
EE669VLSI TechnologyAnil Kottantharayil1LT006
EE679Speech ProcessingPreeti Rao2EEG002
EE640Multivariable Control SystemsHarish Pillai2EEG103
EE671VLSI DesignDinesh Sharma2LA002
EE113Introduction to Electrical Engineering PracticeMadhu Belur, B G Fernandes, Joseph John, Sibiraj Pillai2LT001
EE714Behavioral Theory of SystemsDebasattam Pal3EEG103
EE658Power System Dynamics and ControlA M Kulkarni3EEG001
EE6102High-Frequency Magnetics for Power ElectronicsShiladri Chakraborty3EEG302
EE224Digital SystemsVirendra Singh3LA201
EE601Statistical Signal AnalysisPrasanna Chaporkar3EEG002
EE733Solid State DevicesPradeep Nair3EEG101
EE325Probability and Random ProcessesSharayu Moharir-Btech4EEG001
EE 899Communication SkillsSwaroop Ganguly, Prashant Navalkar4LC101
EE101Introduction to Electrical and Electronics CircuitsAshwin Tulapurkar(A), Sandip Mondal (A)-2ND YEAR CS4LH301
EE788Advanced CMOS Logic and Flash Memory DevicesSouvik Mahapatra, Sandip Mondal4LT203
EE653Power Electronics -ISandeep Anand5EEG103
EE603Digital Signal Processing and ApplicationsSatish Mulleti5EEG101
EE207Electronic Devices & Circuits(Minor)DEEPAK JAIN5LC001
EE720An Introduction to Number Theory and CryptographyV R Sule5LC201
EE221Digital Electronics (Minor)Subhananda Chakrabarti5IC02
EE617Sensors in InstrumentationSiddharth Tallur5EEG002
EE659A First Course in OptimizationVivek Borkar6EEG002
EE301Electromagnetic WavesR K Shevgaonkar, Kasturi Saha(A)6LH301
EE204Analog CircuitsRajesh Zele6LH101
EE657Electric DrivesKishore Chatterjee6EEG103
EE618CMOS Analog VLSI DesignMaryam Shojaei Baghini6EEG001
EE114Power Engineering - ISoman S A8EEG001
EE6103Advanced Network SecurityGaurav Kasbekar9EEG002
EE655Computer Aided Power System AnalysisAnupama Kowli9EEG103
EE723Physics of Nanoelectronic Devices - IDipankar Saha9EEG001
EE721Hardware DescriptionSachin Patkar9LT104
EE750DSP System Design and ImplementationV Rajbabu10EEG002
EE787Topological ElectronicsBhaskaran M, Ashwin Tulapurkar10EEG001
EE501Spin-Based ComputingBhowmik Debanjan12EEG002
EE616Electronic Systems DesignPandey P C12EEG001
EE635Applied Linear AlgebraDwaipayan Mukherjee12EEG101
EE774Computational Techniques in Electrical EngineeringKumar Appaiah12EEG401
EE678WaveletsVikram Gadre12EEG103
EE749Decentralized Control of Complex SystemsMadhu Belur13EEG103
EE759Applied Mathematical Analysis in EngineeringJayakrishnan Nair13EEG001
EE611Microwave Integrated CircuitsJayanta Mukherjee13LC302
EE789Algorithmic Design of Digital SystemsMadhav Desai13LC302
EE748Advanced Topics in Computer ArchitectureVirendra Singh14EEG002
EE605Error Correcting CodesNikhil Karamchandani14EEG103
EE781Integrated Circuit Design for Sensor SystemLaxmeesha S14EEG001
EE610Image ProcessingAmit Sethi14LA002
EE746Neuromorphic EngineeringUdayan Ganguly14EEG101
EE6101Nonlinear Fiber Optics and DevicesDeepak Jain14LT101
EE801Introduction to quantum EngineeringKasturi Saha14LT202
EE677Foundation of VLSI CADVirendra Singh, Sachin Patkar15EEG002
EE609Radiating SystemsKushal Tuckley15EEG001
EE660Application of Power Electronics to Power SystemsAnshuman Shukla15EEG103
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B

Exam Timetables

Spring 2020 Mid-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff (Names)
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE210 (154) /
JNair
LH102. LC102194070011 Jit Koey
174076012 Vivek Tamrakar
15d110003 Smeet Shah
150070037 Sarthak Nijhawan
15001002 Rajat Patel
184070016 Santosh Kumar Singh
194076001 Anant Ganpat Parulekar
173079002 Romil Jain
173079008 Irina Baby
173079009 Keyur Mistry
173079011 Abhishek Modani
183079001 Pulkit Jain
183079008 Tarun S
193079036 Venkatesh Anisetty
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE328 (76) /
SNMerchant
LC001174070021 Aboobackkar Sidhique
184070009 Parth Mehta
184074003 Saurabh Jaiswal
173079003 Nikhar R
173079027 Akhil Gakhar
183079012 Mrunmay Vaidya
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE328 (64) /
AKumar
LC002174070025 Kaushani Majumder
164070017 Anju R
194070013 Komal Ojha
173079004 M Arun Kumar
173079028 Harsh Kumar Bhargav
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
13:30 - 15:30
EE719 (31) /
MaryamShojaei
EEG002150070008 Om Tejas Kolhe
154073006 Shahid Malik
15d070043 Harshul Agarwal
184070013 Surya Varchasvi D
193079042 Jay C Jadhav
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 1
13:30 - 15:30
EE613 (57) /
VRSule
LC002184070015 Karim Shahbaz
154073003 Vurukonda Sathish
173079023 Prathamesh Pilankar
173079031 Harshit Makwana
183079007 Akshay Pampatwar
VinodG
Monday
24
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE790 (17) /
PRNair
EEG103174073005 Abhimanyu Singareddy
174070020 Dhyana S
154073004 Anil Kumar
193079040 Prasad B Gholve
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE654 (49) /
MukulChandorkar
EEG101184076003 Mohd Aquib
174070024 Nallamatti P Rao
173079030 C P Rahul
183079017 Sancho Simmy Louis
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE770 (42) /
NaredraShiradkar
EEG001164070009 Golive Yogeswara Rao
15d070033 Ritesh Kumar
163079019 K Naga Bhavya Jhothi
193079002 Akshay Bajpai
173079013 Charu Sayani
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE785 (74) /
KushalT
LA001150010028 Satyam Mohla
15d070001 Sachit Mehrotra
174070014 Busineni Mahesh Kumar
193079023 L Narsimha Reddy
183079002 Saurabh Patil
173079001 Anuraag T
193079003 Soham Naha
193079031 Saurabh Sharma
VinodG
Monday
24
Feb
Slot 8
18:30 - 20:30
EE727 (23) /
AshwinTulapurkar
EEG001154076036 Ambika Shankar Shukla
174070008 Ankit Udai
183079030 Suraj Patil
EEOFFICE
Tuesday
24
Feb
Slot 7
18:30 - 20:30
EE708 (43) /
BikashDey
EEG101164076006 Nikhil Cherian Kurian
15d070062 R Aditya Narayan
173079024 Sagar Sangodkar
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
11:00 - 13:00
EE204 (150) /
RajeshZele
LA001174076003 Sumit Khalapure
184070004 Sivakumar Elangovan
164070028 Vijaya Kumar K
184076002 Shubham Jain
15d100015 Pawan Khanna
194070007 Abhishek Kadam
164070027 N Kalva
15d070042 Devyani Verma
194070002 Anik Batabyal
15d070039 Neeraj Sohani
193079030 Debantu Mukherjee
183079018 Gaurav Kale
173079021 Harshad Gokhale
193079011 Sethu Nandan O G
193079028 Soumayajit Langal
193079037 Naveen D
Anil
Tuesday
25
Feb
Slot 2
11:00 - 13:00
EE338 (131) /
VMGadre
LC001.LC002164070013 Akankshya Bhatta
164076002 Meera Pai
154070019 Deepak Berwal
184070024 Kavitha Viswananthan
150070012 Mandar Bhurchandi
173079034 Shrikant charthal
173079005 Akhilesh Patil
173079029 Rushikesh Shinde
193079020 Aditya Ajwani
193079038 Rohit Kale
193079039 Nishant Sourabh
193079018 Nihar Shah
193079041 Vivekanand Dhakne
RajeshKhirsagar
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE725 (20) /
SVKulakarni
LC101174070005 Kushwaha Amarkumar A
184074002 Kavita Kiran Prasad
193079033 Sachin Doiphode
Suresh
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE622 (31) /
HPillai
EEG101184070003 Vatsal Kedia
183079016 Akshay A Laturkar
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE606 (30) /
JJohn
EEG001174070012 Ayaz Ahmad
154076034 Aviraj Jadhav
184070027 Ajith J
173079006 Abhishek Kumar
183079014 Samiksha Baid
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE779 (21) /
VRajbabu
EEG002150020008 Krishna Subramani
154076035 Hirak Dasgupta
193079021 Srihari Deshmukh
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE728 (17) /
ALaha
EEG103184073001 Payel Chattejee
164076012 Sudipta Mukherjee
154076028 Diman Nag
193079005 Varsha S
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE619 (28) /
ShalabhGupta
EEG002174076007 Zeeshan Ali
184070021 Kilari Pardhasardi
184070001 Bandi Ravi Kumar
183079031 Shama P
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE207 (34) /
SGanguly
EEG001164073004 Tarni Aggarwal
150260020 Shobhana Misra
154073005 Nidhi Pandey
154076027 Narendra Rai
184074001 Anuja Singh
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE321 (28) /
VAgarwal
EEG002164076007 Arpan Hota
164076008 Rahul Mishra
150110076 Chaitanya Jain
183079004 Mohd Talha
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE325 (52) /
DManjunath
EEG101150010017 Hrushikesh Loya
15d070009 Shivam Kajale
15d070010 Shubham Gupta
193079004 Goutam A P
183079021 Aniruddha Khade
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
13:30 - 15:30
EE774 (31) /
MBPatil
EEG001193079012 Vaishnav Lande
183079015 Sourabh Suri
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 11
16:00 - 18:00
EE763 (14) /
ManojG
EEG002184078002 Anusha Kakaala
174076006 Abhishek Behera
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 9
18:00 - 20:00
EE767 (10) /
KasturiSaha
EEG001164076016 Pallabi DasEEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 9
08:30 - 10:30
EE720 (128) /
VSaravanan
LC101. LC10215d070029 Adhirth Kabra
15d070036 Abhishek Singhal
15d070007 Suyash Bagad
15d070028 Mohit madan
183079013 Parth Patil
173079020 Vineesh A S V
193079029 Avadhoot Khairnar
193079017 Mitul Tyagi
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 9
08:30 - 10:30
EE112 (68) /
Subhananda Chakrabarti
LH102184070018 Abhishek Kumar
184076016 Manas Mantri
184076007 Suryansh Dongre
184070005 Saranya
184073003 Nivedita Pandey
194076010 Raveesh Gaurishetty
194076008 Netaji Suvachintak
173079010 Sailor Devangkumar
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE302 (65) /
MadhuBelur
EEG101184070010 Tarra Sudhakar
184070012 Geetgovinda Paida
183079024 Vrushab Chana
193079016 Ippili Sidharth Kumar
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE224 (203) /
VirendraSingh
LA001.LA002184070014 Sonali Shukla
184070026 Kokkiligadda Keethi Sagar
154070020 Rahul Kumar
173079015 Abhinish Anand
173079016 Prabhat Chowdhury
173079017 Arindam Sarkar
173079019 Rushikesh Navghare
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE302 (67) /
DwaipayanM
LC00115d070049 Ritik Madan
183079020 Chebrolu Yaswanth
183079029 Mangesh Malgi
193079001 Suhasinee Jain
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE625 (24) /
SDuttagupta
EEG101193079007 Nitesh KumarEEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE668 (114) /
DineshSharma
LA001154076038 Sumit Saha
134076027 Shashank Tiwari
183079005 Prathibha Varadkar
183079022 Souvik Das
183079023 Sunny Mehta
183079027 M Abhijna Anand
183079032 Aswin P Ajayan
193079025 C Udaya Kumar
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE636 (60) /
DebasattamPal
EEG001.EEG002174070001 Phani Raj H
150010005 Aniruddha Deshpande
164070001 Imrul Qais
183079036 Pankaj Singh
183079037 Prashant Sharma
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE334 (118) /
AnilKulkarni
LA202174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumar
15d070026 Harshit Khariwal
15d070001 Kaustav Dey
15d070002 Mihir Parikh
15d070005 Aditya Kasture
183079003 Ram Krishan Poricha
173079014 Neeraj Nambisan
CPSHELE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE114 (72) /
SASoman
EEG001.EEG002194070020 Rajat Tukaramji Shahane
15d070058 Sharan Kumar
183079026 Sandesh Goyal
193079024 Sarvesh Kale
193079006 Shashikant Khade
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE114 (76) /
HimanshuBahirat
EEG101.EEG103154070022 Pranoti Raut
174076008 Rohit Thute
15d070058 Sharan Kumar
183079035 Vidur Shah
193079034 Aashish Tamrakar
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
13:30 - 15:30
EE739 (110) /
VirendraSingh
Will be Reschedule164070021 Varun Venkataraman
164076015 Antara Ganguly
193079015 Nimish Dharamshi
Friday
28
Feb
Slot 4
13:30 - 15:30
EE777 (59) /
GSKasbekar
EEG101.EEG103150110039 Yashswi Jain
15d070034 Niranjan Suthar
15d070045 Sanket Agrawal
183079025 Shubham Singhania
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE737 (24) /
JNair
EEG00115d070024 Anmol Kagrecha
154070023 B Sombabu
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE712 (88) /
PCPandey
LA002194076011 Ruchita Korgaonkar
193079019 Saloni Shah

173079025 Thakur Swapniel Singh
173079026 Chandan Choudhary
183079006 Shreekanya Kodate
VinodS
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE678 (30) /
VGadre
EEG002154070021 Sayan Banerjee
154070010 Vivek Devulkar
154076037 Priyadarshin Kumari
173079007 Hitesh Kurapati
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE651 (12) /
PNavalkar
EEG10316T070001 Mohd Shadab AnsariEEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE621 (33) /
PChaporkar
EEG101154076040 Shashi Ranjan
15d070006 Pathak Rohan Sudhir
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE614 (74) /
GirishKumar
LC002154076026 Vinay Bharat Narayane
15d070060 Monisha Rawala
15d070052 Pragya
VinodS
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE699 (26) /
PramodMurali
EEG002193079035 Vikash KumarEEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE753 (23) /
AShukla
EEG101174076009 Belkhode Satish Shamsundar
193079041 Vivek Dhakne
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE769 (329) /
ASethi
LA001. LA002164070002 Abhijit Patil
150020012 Darshan Tank
15d070023 Shrey Paharia
150070056 Anirudh Yadiki
15d070053 Mookund Sureka
150110007 Pranav Poduwal
150110061 Nimit Kapadia
193079027 Nikhil Ajith
193079026 Robin James
183079033 Amit Lohan
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
11:00 - 13:00
EE222 (156) /
KishoreChatterjee
LA201194076005 Rajat Kumar Shukla
164070004 Shashank Kurm
150070045 Ravi kumar Kushawaha
194070014 Ravi Kant Visvakarma
193079022 Dinesh Kumar
183079009 Nijil George
193079008 Alen Rujis
193079010 Shashidhar Gopagani
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE706 (70) /
SharayuMoharir
EEG101.EEG103164076006 V S Ch Lakshmi Narayana
15d070025 Anmol Gupta
193079009 Ramisetty Venkatastty
173079033 Sivanshu Pandy
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE709 (82) /
MadhavDesai
Will be Reschedule over15d070021 Snehal Dinesh Bhamare
174070018 Nadeshwar Ruchira H
193079032 Mohd Ali Kamran
183079028 Sabita Susan Joseph
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE722 (18) /
AnupamaKowli
Will be Reschedule- nextweek154070024 Raj Ravirajsinh PEEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE799 (31) /
JulienSarazzin
Will be Reschedule- 4thMarch174070002 Rajbala
164076017 Jogesh Chandra Dash
184076005 Sandeep Kumar Mishra
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE620 (66) /
SouvikMahapatra
EEG001.EEG002174070006 Satyam Kumar
184070028 Rashmi Saikia
184070011 Tarun Samadder
193079014 Arun Ran
EEOFFICE
Monday
02
Mar
Slot 14
21:00 - 23:00
EE746 (43) /
UdayanGanguly
EEG001150260025 Shashwat Shukla
184076012 Paritosh Meihar
15d070016 Anand Anil Naik
184074004 Vivek Saraswat
193079013 Abhinav S
EEOFFICE
Spring 2021 End-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff (Names)
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE786 (28) /
AnimeshKumar
160040100 Sucheta Ravikanti
160110085 Archiki Prasad
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE651 (14) /
PrashantNavalkar
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE616 (67) /
PCPandey
193070053 Arghya Kamal Dey
193070057 Shubham Sanjay Shukla
193070059 Gaurav Kamila
193070040 J Naveen Kumar
193070063 Pradeep Meena
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE724 (44) /
BhaskaranM
160010010 Arush Gupta
183070047 Venkatesh Vadde
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE614 (92) /
GirishKumar
194070005 Surbhi Arora
174070012 Ayaz Ahmad
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE636 (48) /
DebsattamPal
174070001 Phani Raj H 16D070018 Apoorv Kishore 16D070043 Kumar Ashutosh
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE325 (57) /
NikhilKaramchandani
184070016 Santosh Kumar Singh
160110028 Himanshu Aswani
16D070032 Anirudh Singhal
163070007 Rudrabhotla Sri Prakash
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE221 (43) /
VivekAgarwal
174070004 Shamim Hasan
174070028 Sriram R
184074002 Kavita Kiran Prasad
194070022 Ajay James Thomas
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE793 (24) /
VRSule
16D070002 Ajit Zote
160020009 Akash Kumar
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE620 (63) /
SouvikMahapatra
184074004 Vivek Saraswat
184070028 Rashmi Saikia
184073001 Payel Chatterjee
194076015 Swastik Sahoo
184070011 Tarun Samadder
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE799 (43) /
JayantaMukherjee
174070014 Busineni Mahesh Kumar
194076017 Vishakha
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE678 (27) /
VMGadre-PROJECTBASEDEndEXAM
193070009 Akash Subhash Palde
174070016 Murali Krishna Pavuluri
160020001 Aniket Bhatia
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE719 (40) /
RajeshZele
194070002 Anik Batabyal
164070028 Vijaya Kumar K
174076003 Sumit Khalapure
184076002 Shubham Jain
173070055 Anamika Sharma
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE736 (26) /
VSBorkar
160010053 Gopinath Balamurugan
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE238 (169) /
KishoreChatterjee, AnshumanShukla
184074006 Patil Nikhil Suresh
173070032 Subhranil Barman
174070029 Suman Mandal
194073004 Saptarshi Dey
203070047 Himanshu Gahlot
204070001 Anagha E R
204070016 Ahire Nilesh Ramesh
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE619 (54) /
JayantaMukherjee
193070054 Ritayan Mitra
193070077 B Kanyaka Prasad
184070021 Kilari Pardhasardi
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE780 (48) /
KushalTuckley
164070027 Kalva Nagalakshmaiah
16D070019 Brahmankar Nisha Ganesh
174076012 Vivek Tamrakar
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE737 (13) /
DManjunath
16D070055 Yashvardhan Didwania
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE767 (10) /
KasturiSaha
194076009 Ayan Majumder
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE722 (13) /
AnupamaKowli
193070035 Sudesh
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE706 (65) /
SharayuMoharir
160040101 Neharika Jali
16D070011 Deshpande Harsh Saiprasad
16D070012 Ishank Juneja
Wednesday
5
May
Slot 13
15:00 - 19:00
EE621 (109) /
JayakrishnanNair
16D070045 Anhad Bhati
16D070038 Sanyyam Khandelwal
16D070063 Deep Karman Pal Singh
160070010 Sahasrajit Sarmasarkar
Wednesday
5
May
Slot 13
15:00 - 19:00
EE770 (60) /
NarendraShiradkar
194076011 Korgaonkar Ruchita Deepak 163079019 K Naga Bhavya Jyoti
Thursday
6
May
Slot 10
08:30 - 12:30
EE727 (16) /
AshwinTulapurkar
174076002 Rachit Raghav Pandey
160110033 Anantha S Hegde
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE605 (19) /
SibiRajPillai
16D070033 Dhruv Varshney
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE699 (12) /
PramodMurali
194076001 Ganpat Anant Parulekar
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE769 (299) /
AmitSethi
203070090 Subhendu Bandyopadhyay
203070092 Manvendra Purohit
203070100 Priyanka Banerjee
203070102 Chittiboina Ganga Vinod
203070104 Umesh Nagar
203070106 Neha Kumari
203070107 Toshika Barange
203070108 Ankur Soni Arya
203070109 Yash Soni
203070111 Udit Kumar
Course TA's
164070020 Nikhil Cherian Kurian
16D070006 Abhiraj Sunil Kanse
184070025 Ravi Kant Gupta
174070023 Pagar Nikhil Ravindra
194070012 Kawal Jeet Singh
184070023 Gouranga Bala
194070025 Pranav Jeevan P
193070021 Aman Kumar
160110024 Pravin Raut
194076014 Hemant Kumar
204070008 Mahalaxmi
204070018 Md Hanif Ali
204070024 Abhishek Erram
204076008 Shubham Patil
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE709 (118) /
MadhavDesai
16D070034 Amit Kumar
193070081 Mudimadugu Naresh Kumar
16D070003 Puneet S Nemade
16D070048 Kratvesh Pandey
160070031 Abhijeet Aanand
Friday
7
May
Slot 11
08:30 - 12:30
EE763 (46) /
ManojGopalkrishnan
194074001 Aswin Paul
174076006 Abhishek Behera
Friday
7
May
Slot x
08:30 - 12:30
EE791 (40) /
SandeepAnand
16T070001 Mohd Shadab Ansari 163079013 Shahu Sandeepkumar Mohanlal 173070023 Arup Ratan Paul
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE328 (80) /
AppaiahKumar-BTech-S1
163070008 Avirup Mandal
174070025 Kaushani Majumder
16D070042 Devanshu Singh Gaharwar
184074003 Saurabh Jaiswal
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE309 (166) /
DineshSharma
193070058 S Srinath
193070060 Kuruba Ajay
16D070007 Ishita Das
160020043 Sanjay Khatri
16D070020 Tanmay Patil
160040045 Subham PIrojiwala
160110071 Adarsh Kumar
204076005 Rohit Kumar
16D070030 Sheetal Gupta
184076001 Dasika Shishir
154076038 Sumit Saha
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE328 (74) /
ShabbirMerchant-DD-S2
184070009 Mehta Parth Harshadbhai
16D070035 Malik Aneeb Ul Islam
174070002 Rajbala
16D070039 Mustafa Ali
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE764 (60) /
PChaporkar
194070024 Nancy Modi
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE790 (17) /
PradeepNair
174070020 Dhanya S
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE708 (43) /
BikashDey
184070002 Anil Kumar
194076007 Abhishek Sarkar
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE800 (36) /
ShalabhGupta
194070001 Aditya Chalapathi
174076007 Zeeshan Ali
174070021 Aboobackkar Sidhique
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE622 (36) /
HarishPillai
194070011 Jit Koley
16D070047 Sanidhya Garg
194070014 Ravi Kant Visvakarma
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE728 (20) /
SubhanandaChakrabarti
184076007 Suryansh Dongre
194076010 Raveesh Gourishetty
184070005 Saranya
184076016 Manas Ranjan Mantri
184070017 Ravindra Kumar
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE654 (17) /
MukulChandorkar
174070024 Nallamatti Poornachandra Rao
184076003 Mohd Aquib
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE606 (24) /
JJohn
194070013 Komal Ojha
184070001 Bandi Ravi Kumar
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (86) /
DwaipayanM-BTech2ndyear
184070010 Tarra Sudhakar
16D070046 Pratyush Ragini Singh
184076010 Avinash Kumar Dubey
204070012 Hemanta Hazarika
16D070010 Kochar Dimple Vijay
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE625 (23) /
SPDuttagupta
144076016 Pankaj Upadhyay
184074005 Radhik Rammohan
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (80) /
HarishPillai-DD2ndyear
184074007 Chinmay Garanayak
203070018 Vatsavai Venkata Sai Siva Kumar
203070024 Pasunuri Prathiba
184070015 Karim Shahbaz
184070019 Saket Pateriya
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE701 (13) /
SiddharthTallur
174070018 Nandeshwar Ruchira H

174076001 Durgesh Uday Tamhane
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (77) /
DebrajChakraborty-DD3rdyear
16D070062 Sahil Kumar
16D070026 Ghanshyam Bairwa
16D070024 Anshul Verma
193070020 Darshna Parmar
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE334 (139) /
AnilKulkarni
174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumar
194070006 Mriganka Mukherjee
203070032 Yuvraj Singh Rathore
203070042 Daksha Soumya
203070038 Mithil Shravan Dhore
193070034 Niraj Dhirajlal Rupapara
174070003 Singh Santosh Vijaybahadur
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE207 (79) /
DipankarSaha-S2
174070011 Inge Shashank Vijaykumar
194076008 Netaji Suvachintak
193070007 Akshay Subhash Dhok
164070024 Suvendu Nayak
164070023 Anup Kumar Mandia
194070004 Tadi Dinesh Kiran
194070023 Purushottam Kumar
164070025 Nilotpal Choudhury
194074002 Subrat Kumar Pradhan
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE739 (105) /
VirendraSingh
184070026 Kokkiligadda Keerthi Sagar
164070021 Varun Venkitaraman
184070014 Sonali Shukla
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE777 (73) /
GauravKasbekar
16D070040 Beni Madhav Agrawal
193070006 Akash Gupta
193070003 Suyash Omar
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE207 (87) /
M.B.Patil-S1
193070065 Abhik Bhattacharjee
184070022 Anuj Kumar
193070067 Deepak Singh Gaira
194070028 Devi S
194070021 Heston Alfred Mendonca
184070018 Abhishek Kumar
194070008 Bazila Parvez
174070008 Ankit Udai
174073005 Singareddy Abhimanyu Reddy
Autumn 2022 Mid-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff / Additional Support for Invigilation
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE609 (105) /
KushalTuckley
LA00118D070031 Ujjwal Kalra 18D070021 Priyanka Sandeep Bagade 18D070048 Hrishikesh Vinod Baviskar 18D070038 Anushree Suhalka
Nilesh Sawant
kushal
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE677 (58) /
VirendraSingh, SachinPatkar
LC001184070014 Sonali Shukla
Chandrakant Shele
viren,patkar
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE605 (39) /
NikhilKaramchandani
EEG001180070018 Fathima Zarin Faizal 180110073 Shaun Zacharianikhilk
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE341 (103) /
BikashDey-BTECH
LA20218D070005 Amol Girish Shah 18D070061 Ritwik Khandelwal 213070076 Subham Singh 18D070028 Shaunak Vijaykumar Natarajan 22D0521 Atul Sachan
Amol Wandrekar
bikash
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE341 (95) /
GauravKasbekar-DD
LC20118D070034 Varad Rajesaheb Mane 184070016 Santosh Kumar Singh 213070080 Robin Singh Kain 213070077 Omkar Anandrao Chavare 18D070006 Anurag Kumar
Maheshwar Mangat
gskasbekar
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE229 (115) /
VMGadre-Btech
LA201180070009 Archishman Biswas 180070047 Sahil Choudhary 18D070047 Gaurav Kumar 204070014 Deepshikha 184070027 Ajith J
Sadanand Sawant
vmgadre
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE229 (100) /
SibirajPillai-DD
EEG001ANDEEG002213070014 Ram Akshayver Pal 213070023 Sai Sandeep Reddy Lakkireddy 18D070052 Kavthekar Abhishek Balaji 213070008 Bodayyagari Goardhan Reddy
18D070067 Vinit Awale 184070002 Anil Kumar
bsraj
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE799 (24) /
JayantaMukherjee
LC302204070035 Khushboo Meena
194076017 Vishakha
jayanta
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE703 (29) /
VSaravanan
EEG002184070001 Bandi Ravi Kumar 194070013 Komal Ojhasarva
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE675 (27) /
HimanshuBahirat
EEG001184070029 Karaka Nageswara Rao 184076003 Mohd Aquibhjbahirat
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE638 (10) /
DebrajChakraborty
EEG101184070003 Vatsal Kediadc
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE669 (43) /
AnilKottantharayil
LC301204076001 Soumyadip Chatterjee 194070008 Bazila Parvez 194076006 Umang Singh 214070010 Jyoti Sahu 184076004 Rowtu Srinuanilkg
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE759 (18) /
JayakrishnanNair
EEG001194076007 Abhishek Sarkarjayakrishnan.nair
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE789 (84) /
MadhavDesai
LA201180100083 Prakhar Diwan 18D180002 Aman Dhammani 203076002 Gauri Patrikar
V V Shahin
madhav
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE749 (26) /
MadhuBelur
EEG002184070010 Tarra Sudhakarbelur
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE671 (192) /
DineshSharma
LA201
LA202
213070094 Akansh Agarwal 18D070042 Bhavika Ranjeet Kumar 213070092 Souhardya Mondal 213070114 Priyansh Kasyap 213070069 Amit Kumar Singh 213070093 Tauqeer Ahmad 18D070037 Anuranan Das 184074001 Anuja Singh 213070101 Naina Rajesh Jaiswaldinesh
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE679 (49) /
PreetiRao
EEG002213070007 Araveeti V Sai Pavan 18D070002 Adbhut Vipin Bhardwaj 213070001 Sunaina Saxenaprao
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE658 (10) /
AMKulkarni
EEG101174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumaranil
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE640 (29) /
HarishPillai
EEG001204070009 Aishwarya Bharti 204070015 Diptanu Debnath 194070014 Ravi Kant Visvakarmahp
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE610 (212) /
AmitSethi
LA001ANDLA00218D070050 Jay Tukaram Sawant 184070025 Ravi Kant Gupta 214070020 Ardhendu Sekhar 18D100016 Ruchir Chheda 213070006 Subrat Kumar Behera 18D070054 Mukta Ghanashyam Wagle 184070023 Gouranga Bala
Mahesh Bhaganagre
Amit Shetye
asethi
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE801 (16) /
KasturiSaha
EEG002194076009 Ayan Majumderkasturis
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE746 (65) /
UdayanGanguly
LC00118D070036 Adil Anwar Khan 194076019 Anmol Biswas 194070026 Shreyas Dilip Deshmukh 184074004 Vivek Saraswatudayan
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE748 (17) /
VirendraSingh
EEG302NO MID-SEM184070026Kokkiligadda Keerthi Sagarviren
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE6101 (7) /
DeepakJain
EEG103deepakjain
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE781 (24) /
LaxmeeshaS
EEG001184070013 Surya Varchasvi D
Friday, 16 SepSlot 3
11:00 - 13:00
EE224 (213) /
VirendraSingh
LA201
LA202
180020038 Janeel Patel 18D070065 Supreeth Varre 180010052 Samar Jain 214076001 Thorawade Tejeshwar Bhagatsing 18D070053 Kirti Agrawal 204073005 Rohit Badjatyaviren
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE6102 (23) /
ShiladriChakraborty
EEG101214070012 Shovan Dey 184076017 Priyashiladri
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE733 (46) /
PradeepNair
EEG001174070020 Dhyana S 213070106 Sushma Usurupati 194070029 Shrushti Taparprnair
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE601 (43) /
PrasannaChaporkar
EEG002213070010 Shashwat Pathak 213070018 Harsh Diwakar 213070021 Mohit Kumar Meenachaporkar
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE714 (15) /
DebasattamPal
NO MIDSEMdebasattam
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE774 (17) /
KumarAppaiah
EEG101184070009 Mehta Parth Harshadbhaikumar
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE660 (30) /
AnshumanShukla
EEG001184074006 Patil Nikhil Suresh 163079013 Sandeepkumar Shahuanshukla
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE635 (53) /
DwaipayanMukherjee
LC202204076007 Susmitha T Rayabagi 184074007 Chinmay Garanayak 194070011 Jit Koley 184070015 Karim Shahbazdwaipayan
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE616 (51) /
PandeyPC
LC201213070052 Rahul Singh 213070065 Madhav Prabhakar Nadkarni 213070050 Yasharth Srivastava 213070073 Sanjay Gupta 204076013 Apoorva Jangir
Vidyadhar Kamble
pandey
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE678 (15) /
VikramGadre
EEG002184070019 Saket Pateriya 204070017 Kishore Kumar Tarafdar-HOME ASSIGNMENTvigadre
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE501 (9) /
BhowmikDebanjan
EEG103bhowmik
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S2 (183) /
SDUTTAGUPTA-CE+MM2ndyear
LA201
LA202
213070033 Surjeet Sarangi (MM + CE + CESE) 194070028 Devi S 194070019 Srinu Naik Mudavathu 184070021 Kilari Pardhasardi 214070023 Subhajit Basak 204076005 Rohit Kumar 214070028 Arpit Bal 18D070066 Vinay Kumar Meena 213070044 Jitesh Kumar 22M1093 Alan Mathew 22M1098 Narendra 22M1094 Chirag Kishor Sarodesdgupta
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S5 (186) /
AshwinTulapurkar(A), SandipMondal(
LH102
LC001&LC002
214070008 Jitendra Kumar (CS) 18D070001 Abhishek Anand 204076011 Alok Kumar 213070024 Abhishek Verma 204070030 Shoubhik De 214070015 Farheen Shamim Ahmed Sabiha 22D0517 Abdus Shoaib 22D0533 Swamy Jakkula 22M1092 Pragati Patel 22M1095 Pushpraj chandrakar 22M1096 Ankam Karthik 22M1097 Abhishekchand Upadhyayashwin
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S4 (187) /
MBPatil:AE+MM2ndyear
LH301
LH302
194076008 Netaji Suvachintak (AE + MM) 184076005 Sandeep Kumar Mishra 194076001 Ganpat Parulekar 173070032 Subhranil Barman 174070019 Akanksha Chauhanmbpatil
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S1 (216) /
SChakrabartiME2ndyear
LA001
LA002
213070028 Mayank Soni (ME) 213070029 Ankit Singh 194070022 Ajay James Thomas 184070017 Ravindra Kumar 184076016 Manas Ranjan Mantri 194076015 Swastik Sahoo 214076004 Aparajita Modak 213070043 Parimey Dnyaneshwar Patil 214070003 Neelu 22D0532 Nitupon Dihingia 22D0515 Riya Sharma 22M1091 Ratnadeep Pramanik 22M1123 Shubham Khobragadesubho
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S3 (143) /
NarendraShiradkar-CL3rdyear
LH101
LC101
214070031 Biswajit Sahoo (CL) 214070030 Utkarsha Sheshrao Bulkunde 194076011 Korgaonkar Ruchita Deepak 204070008 Mahalaxmi 204076012 Fuke Pavan Sunil 174070018 Nandeshwar Ruchira Hemantkumar 22D0511 Abhishek Maji 22D0520 Gyana Manjari Sahoo 22D0527 Dhananjay C Amtenaren
Saturday, 17 SepSlot 4
11:00 - 13:00
EE325 (110) /
SharayuMoharir-Btech
LA201180020077 Reet Jignesh Mehta 194070010 Ashish Shukla 204070004 Sanchar Palit 18D070015 Kruthagnya Myana 18D070060 Rishabh Gautamsharayum
Saturday, 17 SepSlot 4
11:00 - 13:00
EE325 (100) /
DManjunath-DD
LA202180110044 Millen Kanabar 18D070027 Seelam Venkata Hari Krishna Sai 18D070011 Harshit Shrivastava 18D070029 Shreshtha Singhdmanju
Saturday, 17 SepSlot 8
18:30 - 20:30
EE788 (9) /
SouvikMahapatra, SandipMondal
EEG002184070011 Tarun Samadder 184073001 Payel Chatterjeesandip
Saturday, 17 SepSlot 8
18:30 - 20:30
EE114 (39) /
SomanSA
EEG001214070019 Gagan Meena 214070018 Badugu Mahesh Raju 22D0512 Surbhi Mittalsoman
Monday, 19 SepSlot 10
8:30 - 10:30
EE611 (39) /
JayantaMukherjee
EEG101194070024 Nancy Modi 18D070008 Chirag Meenajayanta
Monday, 19 SepSlot 10
8:30 - 10:30
EE787 (22) /
BhaskaranM, AshwinTulapurkar
EEG002183070047 Venkatesh Vaddebm, ashwin
Monday, 19 SepSlot 5
11:00 - 13:00
EE207 (35) /
DEEPAKJAIN
EEG00218D070041 Ayush Ambadas Dahale 194070027 Arpit Sahu 204073004 Saumya Gupta 18D070064 Shlok Vaibhav Singhdeepakjain
Monday, 19 SepSlot 5
11:00 - 13:00
EE221 (45) /
SubhanandaChakrabarti
EEG001194070017 Ajay Kumar 194076010 Raveesh Gourishetty 18D070056 Parth Makode 18D070057 Patel Pranav Alpeshkumar 213070102 Vipin Kumarsubho
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE653 (30) /
SandeepAnand
EEG001214076005 Saurabh Singh 204070026 Siva Prabhakar 184074002 Kavita Kiran Prasad 194073004 Saptarshi Dey 174070028 Sriram Rsa
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE617 (27) /
SiddharthTallur
EEG002204070031 Susmita Rath 18D070007 Archishman Sahastallur
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE720 (138) /
VRSule
LH30118D070012 Harsh Pal 18D070051 Kartik Nair Variar 18D070009 Desai Hitul Bakul 18D070022 Rajat Soni
Ankur Agarwal
Yadnik Sonalkar
vrs
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE603 (60) /
SatishMulleti
LH302213070011 Ayushi Thawait 213070061 Neha Koundal 213070078 Sanket Parasram Gedam 174070025 Kaushani Majumdersatishmullei
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE721 (66) /
SachinPatkar
LH102213070070 Sathvik Ambati 213070055 Pradumn Kumar 213070074 Manish 213070059 Ajay Verma 213070082 Archana M D 213070057 Rajat Kumar Panigrahi 213070049 Ratnesh Singhaipatkar
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE723 (18) /
DipankarSaha
EEG001194070021 Heston Alfred Mendonca 204070002 Navneet Kumar Thakudsaha
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE6103 (16) /
GauravKasbekar
EEG10118D070016 K Sudheeradhgskasbekar
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE655 (22) /
AnupamaKowli
EEG002194070006 Mriganka Mukherjee 204070027 Deepti Shakya 18D070049 Immanuel Williamsanu
Tuesday, 20 SepSlot 6
11:00 - 13:00
EE301 (202) /
RKShevgaonkar, KasturiSaha(A)
LA202184076001 Dasika Shishir 204070011 Shanu Kumar 204070013 Sathishkumar K 213070015 Satyabrata Sahu 18D070040 Aseer Israr Ansari 180020030 Diti Alok Sanghai 204070016 Ahire Nilesh Ramesh 18D070023 Rishabh Ajay Sureka 22D0518 Pirzada Suhail Ahmad 22D0523 Soorej T 22D0530 Debasmit Dey 22D0514 Tanushree Dey 22M1085 Akash Dilip Motwani 18D070017 N
Neha Jahnavi
rks, kasturis
Tuesday, 20 SepSlot 6
11:00 - 13:00
EE204 (214) /
RajeshZele
LA201
LC201
204070028 Kharalkar Ajinkya Dilip 213070072 Sumeet Sudarshan Tabhane 213070056 Surbhika Rastogi 213070060 Abhishek Kumar 184076002 Shubham Jain 194070002 Anik Batabyal 214070013 Satrajit Hensh 213070051 Paavan Harish Gouniyal 213070081 Nikita Meena 22D0526 Dharmendra Kumar Singh 22M1130 Tanay Raj Singh Rathore 22M1148 Mayank Maurya 22M1104 Harshit Kaushik 22M1112 Kushal Jain 22M1138 Tanveer Molla
Manjita Karanjkar
rajeshzele
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE657 (48) /
KishoreChatterjee
EEG001194076018 Nagamalleswararao K 214070004 Supratap Senguptakishore
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE659 (50) /
VivekBorkar
NO MID SEM---180070024 H R Sai Sumedhborkar
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE618 (102) /
MaryamShojaeiBaghini
LA202184070004 Sivakumar Elangovan 204070021 Prakash Gundabathina 213070063 Piyush Singh Rana 213070066 Shivam Gupta 194070007 Kadam Abhishek Ajit 180070037 Nayan Khemraj Barhate 213070086 Abhishek Rajawat 213070116 Mayank Raj
Suraj Sarfare
mshojaei
News
news-buletine
Ph.D. Admission Spring 2022-23
The Electrical Engineering...
news-buletine
Special Call - Ph.D Programme 2023
The Electrical Engineering...
Events
No Future Events
Autumn 2021
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
HS791,EE899Communication Skills - M.Tech and Ph.D Students
EES801Ph. D Seminar - Ph. D Students
EE694M.Tech Seminar - M.Tech Students-TA* Mtech RA should register in third semester.
EE735Microelectronics Simulations LabSaurabh LodhaLX
EE214Digital Circuits LabMaryam Shojaei BaghiniLX
EE673Power Systems & Power Electronics LaboratoryAnshuman Shukla, Anupama KowliL4
EE324Control Systems LabMadhu Belur, Debasattam PalLX
EE615Control and Computational LaboratoryDebraj ChakrabortyL2
EE230Analog LabJoseph JohnL4
EE340Communications LabJayakrishnan NairL2
EE669VLSI TechnologyApurba Laha1
EE640Multivariable Control SystemsHarish Pillai1
EE675Microprocessor Applications in Power ElectronicsMukul Chandorkar1
EE703Digital Message TransmissionSaravanan Vijayakumaran1
EE229Signal Processing – IAnimesh Kumar1
EE341Communication Systems - IGaurav Kasbekar1
EE740Advanced Data NetworkPrasanna Chaporkar2
EE677Foundation of VLSI CADVirendra Singh2
EE638Estimation and IdentificationDebasattam Pal2
EE686H V D C TransmissionAnil Kulkarni2
EE788Advanced CMOS Logic and Flash Memory DevicesSouvik Mahapatra2
EE224Digital SystemsSiddharth Tallur3
EE671VLSI DesignDinesh Sharma3
EE678WaveletsVikram Gadre3
EE725Computational ElectromagneticsShrikrishna Kulkarni3
EE101Introduction to Electrical and Electronics CircuitsAshwin Tulapurkar - CS 2nd year4, 14b
EE325Probability and Random ProcessesBikash Dey4
EE720An Introduction to Number Theory and CryptographyVirendra Sule4
EE618CMOS Analog VLSI DesignMaryam Shojaei Baghini4
EE114Power Engineering - IShreevardhan Soman4
EE 899Communication SkillsSwaroop Ganguly, Prashant Navalkar, Narendra Shiradkar4, 7
EE653Power Electronics - ISandeep Anand5
EE207Electronic Devices & CircuitsBhaskaran Muralidharan5
EE603Digital Signal Processing and its ApplicationsRajbabu Velmurugan5
EE321Power ElectronicsSandeep Anand5
EE774Computational Techniques in Electrical EngineeringKumar Appaiah5
EE204Analog CircuitsRajesh Zele6
EE657Electric DrivesKishore Chatterjee6
EE301Electromagnetic WavesR K SHEVGAONKAR, Kasturi Saha6
EE679Speech ProcessingPreeti Rao6
EE734Adavced Probability and Random Processes for EngineersVivek Borkar6
EE6604Applied RFPAI: RF Power Amplifier Theory, Design and MeasurementsTushar Sharma, Jayanta Mukherjee7
EE610Image ProcessingAmit Sethi8
EE748Advanced Topics in Computer ArchitectureVirendra Singh8
EE721Hardware DescriptionSachin Patkar9
EE655Computer Aided Power System AnalysisAnupama Kowli9
EE601Statistical Signal AnalysisSharayu Moharir9
EE723Physics of Nanoelectronic Devices - IDipankar Saha9
EE605Error Correcting CodesNikhil Karamchandani9
EE649Finite Fields and their ApplicationsBikash Dey10
EE759Applied Mathematical Analysis in EngineeringJayakrishnan Nair12
EE609Radiating SystemsGirish Kumar12
EE616Electronic Systems DesignPremchand Pandey12
EE659A First Course in OptimizationShreevardhan Soman12
EE733Solid State DevicesPradeep Nair12
EE635Applied Linear AlgebraDwaipayan Mukherjee12
EE789Algorithmic Design of Digital SystemsMadhav Desai12
EE687Switchgear PrinciplesHimanshu Bahirat13
EE785Electromagnetic Interference and CompatibilityKushal Tuckley13
EE765Reliability and Failure Analysis of Electronic DevicesNarendra Shiradkar13
EE617Sensors in InstrumentationSiddharth Tallur13
EE749Decentralized Control of Complex SystemsDebraj Chakraborty13
EE757Crystalline Silicon Solar Cells: Theory and PracticeAnil Kottantharayil14
EE746Neuromorphic EngineeringUdayan Ganguly14
EE660Application of Power Electronics to Power SystemsAnshuman Shukla15
EE611Microwave Integrated CircuitsJayanta Mukherjee15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Spring 2021
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
EE735Microelectronics Simulation LaboratoryPradeep NairLX
EE672Microelectronics LabSwaroop GangulyL4
EE214Digital Circuits LaboratoryMaryam Shojaei B, Sachin Patkar(A)L3
EE337Microprocessor LaboratoryV Rajbabu(I), V Saravanan(A)LX
EE344Electronics Design LaboratoryJoseph John(I),Debraj C(A), Jayanta M(A), P C Pandey, Kushal TuckleyL4
EE240Power Engineering LabPrashant Navalkar, Kishore CL2
EE324Control Systems LabBelur Madhu, Debasattam PalL1
EE340Communication LaboratoryJayakrishnan NairL2
EE328Digital CommunicationsShabbir Merchant-DD-S21
EE764Wireless and Mobile CommunicationsP Chaporkar1
EE309MicroprocessorsDinesh Sharma1
EE328Digital CommunicationsAppaiah Kumar-B Tech-S11
EE790Solar Photovoltaics: Photons to FarmsPradeep Nair1
EE606Fibre Optic CommunicationJ John2
EE622Optimal Control SystemsHarish Pillai2
EE708Information Theory and codingBikash Dey2
EE728Growth and characterization of Nano electronic MaterialsSubhananda Chakrabarti2
EE654Power Electronics-IIMukul Chandorkar2
EE302Control SystemsMadhu Belur- BTech3rd year3
EE302Control SystemsDebraj Chakraborty-DD 3rd year3
EE302Control SystemsDwaipayan M-B Tech 2nd year3
EE302Control SystemsHarish Pillai-DD 2nd year3
EE625Bio Sensors & BioMemsS P Duttagupta3
EE701Introduction to MEMSSiddharth Tallur3
EE207Electronic Devices and CircuitsM. B. Patil-S14
EE792Communication SkillNarendra Shiradkar4b,4c
EE739Processor DesignVirendra Singh4
EE207Electronic Devices and CircuitsDipankar Saha-S24
EE334Power SystemsAnil Kulkarni4
EE777Network SecurityGaurav Kasbekar4
Compulsory RegistrationHS791,EE792Communication Skills4b,4c
EE221Digital Electronics-MinorVivek Agarwal5
EE325Probability and Random Processes-MinorNikhil Karamchandani5
EE793Topics in cryptologyV R Sule5
EE791Power Electronic Converters for Renewable EnergySandeep Anand5
EE737Introduction to Stochastic ControlD Manjunath5
EE709Testing and Verification of VLSI CircuitsMadhav Desai5
EE799Advanced AntennasJayanta Mukherjee6
EE620Physics of TransistorsSouvik Mahapatra6
EE656Electrical Machine Analysis and controlB G fernandes6
EE678WaveletsV M Gadre6
EE800High Speed Interconnects: Signaling and SynchronizationShalabh Gupta6
EE736Introduction to Stochastic OptimisationV S Borkar6
EE719Mixed Signal VLSI DesignRajesh Zele6
EE238Power Engineering IIKishore Chatterjee, Anshuman Shukla6
EE706Communication NetworksSharayu Moharir9
EE722Restructured Power SystemsAnupama Kowli9
EE767Photons System EngineeringKasturi Saha9
EE727Physics of Nanoscale Devices IIAshwin Tulapurkar10
EE763Science of Information Statistics & LearningManoj Gopalkrishnan11
EE614Solid State Microwave DevicesGirish Kumar12
EE651Digital Protection of Power SystemsPrashant Navalkar12
EE786Developments, Trends and Economic Frontiers In EEAnimesh Kumar12
EE636Matrix ComputationsDebsattam Pal12
EE616Electronics Systems DesignP C Pandey12
EE724NanoelectronicsBhaskaran M12
EE705VLSI Design LabSachin Patkar13
EE621Markov Chains and Queuing SystemsJayakrishnan Nair13
EE605Error Correcting codesSibi Raj Pillai14
EE699Delta Sigma Data Converters and their ApplicationsPramod Murali14
EE769Introduction to Machine LearningAmit Sethi14
EE114Power Engineering IHimanshu Bahirat, S A Soman15
EE619RF Microelectronics Chip DesignJayanta Mukherjee15
EE780Terahertz: Technology & ApplicationsKushal Tuckley15
EE770Design and Evaluation of Photovoltaic Power PlantsNaredra Shiradkar15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Spring 2022
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot NoRoom No.
EE230Analog Circuits LaboratoryAnil Kottantharayil(I), Apurba Laha (A)L3
EE352Digital Signal Processing LabV M Gadre(A), Preeti Rao(I)L3
EE236Electronic Devices LaboratorySaurabh Lodha(I)LX
EE672Microelectronics LabSwaroop Ganguly(I), Apurba Laha(A)L4
EE344Electronicd Design LaboratoryJoseph John(I), P C Pandey(A), S Tallur(A), Kushal Tuckley(A)L1, L2
EE337Microprocessor LaboratoryV Saravanan(I), Nikhil Karamchandani(A)L1
EE240Power Engineering LabSandeep Anand(I), B G Fernandes(A)L2
EE764Wireless and Mobile CommunicationsP Chaporkar1
EE750DSP System Design and ImplementationV Rajbabu1
EE701Introduction to MEMSS P Duttagupta1
EE350Technical CommunicationS V Kulkarni, D Manjunath, Shiladri Chakraborty, Satish Mulleti, Debanjan Bhowmik1
EE613Nonlinear Dynamical SystemsDebsattam Pal1
EE207Electronic Devices and CircuitsM. B. Patil-S11
EE207Electronic Devices and CircuitsDipankar Saha-S21
EE338Digital Signal ProcessingGadre V M2
EE622Optimal Control SystemsHarish Pillai2
EE654Power Electronics-IIMukul Chandorkar2
EE625Bio Sensors & BioMemsPradeep Nair2
EE706Communication NetworksKasbekar Gaurav2
EE302Control SystemsDwaipayan Mukherjee- BTech3rd year3
EE302Control SystemsDebraj Chakraborty-DD 3rd year3
EE708Information Theory and codingSibi Raj Pillai3
EE728Growth and characterization of Nano electronic MaterialsSubhananda Chakrabarti3
EE309MicroprocessorsVirendra Singh4
EE334Power SystemsAnil Kulkarni4
EE114Power Engineering IHimanshu Bahirat- DD-S24
EE114Power Engineering - ISandeep Anand-B.Tech-S14
EE899Communication SkillsDebasattam Pal4
EE325Probability and Random Processes-MinorSharayu Mohar5
EE204Analog circuits-MinorNaredra Shiradkar5
EE793Topics in cryptologyV R Sule5
EE229Signal Processing - I -MinorS N Merchant5
EE791Power Electronic Converters for Renewable EnergyVivek Agarwal5
EE719Mixed Signal Vlsi DesignRajesh Zele5
EE238Power Engineering IIKishore Chatterjee, Anshuman Shukla(I)6
EE800High Speed Interconnects: Signalling and SynchonizationShalabh Gutpa6
EE739Processor DesignVirendra Singh6
EE736Introduction to Stochastic OptimisationV S Borkar6
EE656Electrical Machine Analysis and controlB G fernandes6
EE606Fibre Optic CommunicationR K Shevgaonkar6
EE620Physics of TransistorsSouvik Mahapatra6
EE727Physics of Nanoscale Devices IIAshwin Tulapurkar8
EE767Photons System EngineeringKasturi Saha8
EE432Special Semiconductor DevicesDeepak Jain9
EE722Restructured Power SystemsAnupama Kowli9
EE636Matrix ComputationsBelur Madhu12
EE755Quantum Transport in Nanoscale DevicesBhaskaran M12
EE651Digital Protecton of Power SystemsPrashant Navalkar12
EE737Introduction to Stochastic ControlD Manjunath12
EE614Solid-State Microwave DevicesGirish Kumar12
EE712Embedded Systems DesignP C Pandey(I), Dinesh Sharma(A)12
EE724NanoelectronicsUdayan Ganguly13
EE621Markov Chains and Queing SystemsJayakrishnan Nair13
EE705Vlsi Design LabSachin Patkar13
EE769Introduction to Machin LearningAmit Sethi14
EE602Radar SystemsKushal Tuckley15
EE770Design and Evaluation of Photovoltaic Power PlantsNaredra Shiradkar15
EE619RF Microelectronics Chip DesignJayanta Mukherjee15
EE709TESTING AND VERIFICATION OF VLSI CIRCUITSMadhav Desai15
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B
Autumn 2022
Course CodeCourse NameInstructor(s)Slot No.Room No.
EE694M.Tech Seminar-M.Tech Students-TA (Compulsory Registration).
EES801Ph. D Seminar-Ph. D Students (Compulsory Registration).
HS791, EE899Communication Skills-M.Tech and Ph.D Students (Compulsory Registration).
EE735Microelectronics Simulations LabSaurabh LodhaLX
EE214Digital Circuits LabMaryam Shojaei BaghiniL3, L4
EE673Power Systems & Power Electronics LaboratoryAnshuman ShuklaL4
EE236Electronic Devices LaboratorySaurabh lodha(I), Apurba laha(A)L1, L2
EE324Control Systems LabDwaipayan Mukherjee, Harish PillaiL
EE340Communications LabJayakrishnan NairL3, L4
EE341Communication Systems - IGaurav Kasbekar-DD1LC302
EE229Signal Processing – IV M Gadre-Btech1EEG002
EE675Microprocessor Applications in Power ElectronicsHimanshu Bahirat1EEG103
EE799Advanced AntennasJayanta Mukherjee1LT101
EE638Estimation and IdentificationDebraj Chakraborty1LT003
EE703Digital Message TransmissionV Saravanan1LT104
EE669VLSI TechnologyAnil Kottantharayil1LT006
EE679Speech ProcessingPreeti Rao2EEG002
EE640Multivariable Control SystemsHarish Pillai2EEG103
EE671VLSI DesignDinesh Sharma2LA002
EE113Introduction to Electrical Engineering PracticeMadhu Belur, B G Fernandes, Joseph John, Sibiraj Pillai2LT001
EE714Behavioral Theory of SystemsDebasattam Pal3EEG103
EE658Power System Dynamics and ControlA M Kulkarni3EEG001
EE6102High-Frequency Magnetics for Power ElectronicsShiladri Chakraborty3EEG302
EE224Digital SystemsVirendra Singh3LA201
EE601Statistical Signal AnalysisPrasanna Chaporkar3EEG002
EE733Solid State DevicesPradeep Nair3EEG101
EE325Probability and Random ProcessesSharayu Moharir-Btech4EEG001
EE 899Communication SkillsSwaroop Ganguly, Prashant Navalkar4LC101
EE101Introduction to Electrical and Electronics CircuitsAshwin Tulapurkar(A), Sandip Mondal (A)-2ND YEAR CS4LH301
EE788Advanced CMOS Logic and Flash Memory DevicesSouvik Mahapatra, Sandip Mondal4LT203
EE653Power Electronics -ISandeep Anand5EEG103
EE603Digital Signal Processing and ApplicationsSatish Mulleti5EEG101
EE207Electronic Devices & Circuits(Minor)DEEPAK JAIN5LC001
EE720An Introduction to Number Theory and CryptographyV R Sule5LC201
EE221Digital Electronics (Minor)Subhananda Chakrabarti5IC02
EE617Sensors in InstrumentationSiddharth Tallur5EEG002
EE659A First Course in OptimizationVivek Borkar6EEG002
EE301Electromagnetic WavesR K Shevgaonkar, Kasturi Saha(A)6LH301
EE204Analog CircuitsRajesh Zele6LH101
EE657Electric DrivesKishore Chatterjee6EEG103
EE618CMOS Analog VLSI DesignMaryam Shojaei Baghini6EEG001
EE114Power Engineering - ISoman S A8EEG001
EE6103Advanced Network SecurityGaurav Kasbekar9EEG002
EE655Computer Aided Power System AnalysisAnupama Kowli9EEG103
EE723Physics of Nanoelectronic Devices - IDipankar Saha9EEG001
EE721Hardware DescriptionSachin Patkar9LT104
EE750DSP System Design and ImplementationV Rajbabu10EEG002
EE787Topological ElectronicsBhaskaran M, Ashwin Tulapurkar10EEG001
EE501Spin-Based ComputingBhowmik Debanjan12EEG002
EE616Electronic Systems DesignPandey P C12EEG001
EE635Applied Linear AlgebraDwaipayan Mukherjee12EEG101
EE774Computational Techniques in Electrical EngineeringKumar Appaiah12EEG401
EE678WaveletsVikram Gadre12EEG103
EE749Decentralized Control of Complex SystemsMadhu Belur13EEG103
EE759Applied Mathematical Analysis in EngineeringJayakrishnan Nair13EEG001
EE611Microwave Integrated CircuitsJayanta Mukherjee13LC302
EE789Algorithmic Design of Digital SystemsMadhav Desai13LC302
EE748Advanced Topics in Computer ArchitectureVirendra Singh14EEG002
EE605Error Correcting CodesNikhil Karamchandani14EEG103
EE781Integrated Circuit Design for Sensor SystemLaxmeesha S14EEG001
EE610Image ProcessingAmit Sethi14LA002
EE746Neuromorphic EngineeringUdayan Ganguly14EEG101
EE6101Nonlinear Fiber Optics and DevicesDeepak Jain14LT101
EE801Introduction to quantum EngineeringKasturi Saha14LT202
EE677Foundation of VLSI CADVirendra Singh, Sachin Patkar15EEG002
EE609Radiating SystemsKushal Tuckley15EEG001
EE660Application of Power Electronics to Power SystemsAnshuman Shukla15EEG103
Day/Time8.30-9.259.30-10.2510.35-11.3011.35-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Monday1A2A3A4A8A/L19A/L112A13A
Tuesday4B1B2B3B10A/L211A/L214A15A
Thursday3C4C1C2C8B/L39B/L312B13B
Day/Time8.30-9.259.30-10.5511.05-12.3014.00-15.2515.30-16.5517.30-18.5519.00-20.25
Wednesday7A5A/L56A/L5XA/LxXB/LxXCXD
Friday7B5B/L66B/L610B/L411B/L414B15B

Exam Timetables

Spring 2020 Mid-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff (Names)
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE210 (154) /
JNair
LH102. LC102194070011 Jit Koey
174076012 Vivek Tamrakar
15d110003 Smeet Shah
150070037 Sarthak Nijhawan
15001002 Rajat Patel
184070016 Santosh Kumar Singh
194076001 Anant Ganpat Parulekar
173079002 Romil Jain
173079008 Irina Baby
173079009 Keyur Mistry
173079011 Abhishek Modani
183079001 Pulkit Jain
183079008 Tarun S
193079036 Venkatesh Anisetty
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE328 (76) /
SNMerchant
LC001174070021 Aboobackkar Sidhique
184070009 Parth Mehta
184074003 Saurabh Jaiswal
173079003 Nikhar R
173079027 Akhil Gakhar
183079012 Mrunmay Vaidya
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
11:00 - 13:00
EE328 (64) /
AKumar
LC002174070025 Kaushani Majumder
164070017 Anju R
194070013 Komal Ojha
173079004 M Arun Kumar
173079028 Harsh Kumar Bhargav
Surendra& PBRanade
Monday
24
Feb
Slot 1
13:30 - 15:30
EE719 (31) /
MaryamShojaei
EEG002150070008 Om Tejas Kolhe
154073006 Shahid Malik
15d070043 Harshul Agarwal
184070013 Surya Varchasvi D
193079042 Jay C Jadhav
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 1
13:30 - 15:30
EE613 (57) /
VRSule
LC002184070015 Karim Shahbaz
154073003 Vurukonda Sathish
173079023 Prathamesh Pilankar
173079031 Harshit Makwana
183079007 Akshay Pampatwar
VinodG
Monday
24
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE790 (17) /
PRNair
EEG103174073005 Abhimanyu Singareddy
174070020 Dhyana S
154073004 Anil Kumar
193079040 Prasad B Gholve
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE654 (49) /
MukulChandorkar
EEG101184076003 Mohd Aquib
174070024 Nallamatti P Rao
173079030 C P Rahul
183079017 Sancho Simmy Louis
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE770 (42) /
NaredraShiradkar
EEG001164070009 Golive Yogeswara Rao
15d070033 Ritesh Kumar
163079019 K Naga Bhavya Jhothi
193079002 Akshay Bajpai
173079013 Charu Sayani
EEOFFICE
Monday
24
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE785 (74) /
KushalT
LA001150010028 Satyam Mohla
15d070001 Sachit Mehrotra
174070014 Busineni Mahesh Kumar
193079023 L Narsimha Reddy
183079002 Saurabh Patil
173079001 Anuraag T
193079003 Soham Naha
193079031 Saurabh Sharma
VinodG
Monday
24
Feb
Slot 8
18:30 - 20:30
EE727 (23) /
AshwinTulapurkar
EEG001154076036 Ambika Shankar Shukla
174070008 Ankit Udai
183079030 Suraj Patil
EEOFFICE
Tuesday
24
Feb
Slot 7
18:30 - 20:30
EE708 (43) /
BikashDey
EEG101164076006 Nikhil Cherian Kurian
15d070062 R Aditya Narayan
173079024 Sagar Sangodkar
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
11:00 - 13:00
EE204 (150) /
RajeshZele
LA001174076003 Sumit Khalapure
184070004 Sivakumar Elangovan
164070028 Vijaya Kumar K
184076002 Shubham Jain
15d100015 Pawan Khanna
194070007 Abhishek Kadam
164070027 N Kalva
15d070042 Devyani Verma
194070002 Anik Batabyal
15d070039 Neeraj Sohani
193079030 Debantu Mukherjee
183079018 Gaurav Kale
173079021 Harshad Gokhale
193079011 Sethu Nandan O G
193079028 Soumayajit Langal
193079037 Naveen D
Anil
Tuesday
25
Feb
Slot 2
11:00 - 13:00
EE338 (131) /
VMGadre
LC001.LC002164070013 Akankshya Bhatta
164076002 Meera Pai
154070019 Deepak Berwal
184070024 Kavitha Viswananthan
150070012 Mandar Bhurchandi
173079034 Shrikant charthal
173079005 Akhilesh Patil
173079029 Rushikesh Shinde
193079020 Aditya Ajwani
193079038 Rohit Kale
193079039 Nishant Sourabh
193079018 Nihar Shah
193079041 Vivekanand Dhakne
RajeshKhirsagar
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE725 (20) /
SVKulakarni
LC101174070005 Kushwaha Amarkumar A
184074002 Kavita Kiran Prasad
193079033 Sachin Doiphode
Suresh
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE622 (31) /
HPillai
EEG101184070003 Vatsal Kedia
183079016 Akshay A Laturkar
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE606 (30) /
JJohn
EEG001174070012 Ayaz Ahmad
154076034 Aviraj Jadhav
184070027 Ajith J
173079006 Abhishek Kumar
183079014 Samiksha Baid
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE779 (21) /
VRajbabu
EEG002150020008 Krishna Subramani
154076035 Hirak Dasgupta
193079021 Srihari Deshmukh
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 2
13:30 - 15:30
EE728 (17) /
ALaha
EEG103184073001 Payel Chattejee
164076012 Sudipta Mukherjee
154076028 Diman Nag
193079005 Varsha S
EEOFFICE
Tuesday
25
Feb
Slot 15
16:00 - 18:00
EE619 (28) /
ShalabhGupta
EEG002174076007 Zeeshan Ali
184070021 Kilari Pardhasardi
184070001 Bandi Ravi Kumar
183079031 Shama P
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE207 (34) /
SGanguly
EEG001164073004 Tarni Aggarwal
150260020 Shobhana Misra
154073005 Nidhi Pandey
154076027 Narendra Rai
184074001 Anuja Singh
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE321 (28) /
VAgarwal
EEG002164076007 Arpan Hota
164076008 Rahul Mishra
150110076 Chaitanya Jain
183079004 Mohd Talha
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
11:00 - 13:00
EE325 (52) /
DManjunath
EEG101150010017 Hrushikesh Loya
15d070009 Shivam Kajale
15d070010 Shubham Gupta
193079004 Goutam A P
183079021 Aniruddha Khade
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 5
13:30 - 15:30
EE774 (31) /
MBPatil
EEG001193079012 Vaishnav Lande
183079015 Sourabh Suri
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 11
16:00 - 18:00
EE763 (14) /
ManojG
EEG002184078002 Anusha Kakaala
174076006 Abhishek Behera
EEOFFICE
Wednesday
26
Feb
Slot 9
18:00 - 20:00
EE767 (10) /
KasturiSaha
EEG001164076016 Pallabi DasEEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 9
08:30 - 10:30
EE720 (128) /
VSaravanan
LC101. LC10215d070029 Adhirth Kabra
15d070036 Abhishek Singhal
15d070007 Suyash Bagad
15d070028 Mohit madan
183079013 Parth Patil
173079020 Vineesh A S V
193079029 Avadhoot Khairnar
193079017 Mitul Tyagi
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 9
08:30 - 10:30
EE112 (68) /
Subhananda Chakrabarti
LH102184070018 Abhishek Kumar
184076016 Manas Mantri
184076007 Suryansh Dongre
184070005 Saranya
184073003 Nivedita Pandey
194076010 Raveesh Gaurishetty
194076008 Netaji Suvachintak
173079010 Sailor Devangkumar
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE302 (65) /
MadhuBelur
EEG101184070010 Tarra Sudhakar
184070012 Geetgovinda Paida
183079024 Vrushab Chana
193079016 Ippili Sidharth Kumar
EEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE224 (203) /
VirendraSingh
LA001.LA002184070014 Sonali Shukla
184070026 Kokkiligadda Keethi Sagar
154070020 Rahul Kumar
173079015 Abhinish Anand
173079016 Prabhat Chowdhury
173079017 Arindam Sarkar
173079019 Rushikesh Navghare
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
11:00 - 13:00
EE302 (67) /
DwaipayanM
LC00115d070049 Ritik Madan
183079020 Chebrolu Yaswanth
183079029 Mangesh Malgi
193079001 Suhasinee Jain
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE625 (24) /
SDuttagupta
EEG101193079007 Nitesh KumarEEOFFICE
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE668 (114) /
DineshSharma
LA001154076038 Sumit Saha
134076027 Shashank Tiwari
183079005 Prathibha Varadkar
183079022 Souvik Das
183079023 Sunny Mehta
183079027 M Abhijna Anand
183079032 Aswin P Ajayan
193079025 C Udaya Kumar
PBRanande
Thursday
27
Feb
Slot 3
13:30 - 15:30
EE636 (60) /
DebasattamPal
EEG001.EEG002174070001 Phani Raj H
150010005 Aniruddha Deshpande
164070001 Imrul Qais
183079036 Pankaj Singh
183079037 Prashant Sharma
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE334 (118) /
AnilKulkarni
LA202174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumar
15d070026 Harshit Khariwal
15d070001 Kaustav Dey
15d070002 Mihir Parikh
15d070005 Aditya Kasture
183079003 Ram Krishan Poricha
173079014 Neeraj Nambisan
CPSHELE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE114 (72) /
SASoman
EEG001.EEG002194070020 Rajat Tukaramji Shahane
15d070058 Sharan Kumar
183079026 Sandesh Goyal
193079024 Sarvesh Kale
193079006 Shashikant Khade
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
11:00 - 13:00
EE114 (76) /
HimanshuBahirat
EEG101.EEG103154070022 Pranoti Raut
174076008 Rohit Thute
15d070058 Sharan Kumar
183079035 Vidur Shah
193079034 Aashish Tamrakar
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 4
13:30 - 15:30
EE739 (110) /
VirendraSingh
Will be Reschedule164070021 Varun Venkataraman
164076015 Antara Ganguly
193079015 Nimish Dharamshi
Friday
28
Feb
Slot 4
13:30 - 15:30
EE777 (59) /
GSKasbekar
EEG101.EEG103150110039 Yashswi Jain
15d070034 Niranjan Suthar
15d070045 Sanket Agrawal
183079025 Shubham Singhania
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE737 (24) /
JNair
EEG00115d070024 Anmol Kagrecha
154070023 B Sombabu
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE712 (88) /
PCPandey
LA002194076011 Ruchita Korgaonkar
193079019 Saloni Shah

173079025 Thakur Swapniel Singh
173079026 Chandan Choudhary
183079006 Shreekanya Kodate
VinodS
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE678 (30) /
VGadre
EEG002154070021 Sayan Banerjee
154070010 Vivek Devulkar
154076037 Priyadarshin Kumari
173079007 Hitesh Kurapati
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE651 (12) /
PNavalkar
EEG10316T070001 Mohd Shadab AnsariEEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE621 (33) /
PChaporkar
EEG101154076040 Shashi Ranjan
15d070006 Pathak Rohan Sudhir
EEOFFICE
Friday
28
Feb
Slot 12
16:00 - 18:00
EE614 (74) /
GirishKumar
LC002154076026 Vinay Bharat Narayane
15d070060 Monisha Rawala
15d070052 Pragya
VinodS
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE699 (26) /
PramodMurali
EEG002193079035 Vikash KumarEEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE753 (23) /
AShukla
EEG101174076009 Belkhode Satish Shamsundar
193079041 Vivek Dhakne
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 14
08:30 - 10:30
EE769 (329) /
ASethi
LA001. LA002164070002 Abhijit Patil
150020012 Darshan Tank
15d070023 Shrey Paharia
150070056 Anirudh Yadiki
15d070053 Mookund Sureka
150110007 Pranav Poduwal
150110061 Nimit Kapadia
193079027 Nikhil Ajith
193079026 Robin James
183079033 Amit Lohan
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
11:00 - 13:00
EE222 (156) /
KishoreChatterjee
LA201194076005 Rajat Kumar Shukla
164070004 Shashank Kurm
150070045 Ravi kumar Kushawaha
194070014 Ravi Kant Visvakarma
193079022 Dinesh Kumar
183079009 Nijil George
193079008 Alen Rujis
193079010 Shashidhar Gopagani
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE706 (70) /
SharayuMoharir
EEG101.EEG103164076006 V S Ch Lakshmi Narayana
15d070025 Anmol Gupta
193079009 Ramisetty Venkatastty
173079033 Sivanshu Pandy
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE709 (82) /
MadhavDesai
Will be Reschedule over15d070021 Snehal Dinesh Bhamare
174070018 Nadeshwar Ruchira H
193079032 Mohd Ali Kamran
183079028 Sabita Susan Joseph
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE722 (18) /
AnupamaKowli
Will be Reschedule- nextweek154070024 Raj Ravirajsinh PEEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE799 (31) /
JulienSarazzin
Will be Reschedule- 4thMarch174070002 Rajbala
164076017 Jogesh Chandra Dash
184076005 Sandeep Kumar Mishra
EEOFFICE
Saturday
29
Feb
Slot 6
13:30 - 15:30
EE620 (66) /
SouvikMahapatra
EEG001.EEG002174070006 Satyam Kumar
184070028 Rashmi Saikia
184070011 Tarun Samadder
193079014 Arun Ran
EEOFFICE
Monday
02
Mar
Slot 14
21:00 - 23:00
EE746 (43) /
UdayanGanguly
EEG001150260025 Shashwat Shukla
184076012 Paritosh Meihar
15d070016 Anand Anil Naik
184074004 Vivek Saraswat
193079013 Abhinav S
EEOFFICE
Spring 2021 End-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff (Names)
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE786 (28) /
AnimeshKumar
160040100 Sucheta Ravikanti
160110085 Archiki Prasad
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE651 (14) /
PrashantNavalkar
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE616 (67) /
PCPandey
193070053 Arghya Kamal Dey
193070057 Shubham Sanjay Shukla
193070059 Gaurav Kamila
193070040 J Naveen Kumar
193070063 Pradeep Meena
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE724 (44) /
BhaskaranM
160010010 Arush Gupta
183070047 Venkatesh Vadde
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE614 (92) /
GirishKumar
194070005 Surbhi Arora
174070012 Ayaz Ahmad
Saturday
1
May
Slot 12
08:30 - 12:30
EE636 (48) /
DebsattamPal
174070001 Phani Raj H 16D070018 Apoorv Kishore 16D070043 Kumar Ashutosh
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE325 (57) /
NikhilKaramchandani
184070016 Santosh Kumar Singh
160110028 Himanshu Aswani
16D070032 Anirudh Singhal
163070007 Rudrabhotla Sri Prakash
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE221 (43) /
VivekAgarwal
174070004 Shamim Hasan
174070028 Sriram R
184074002 Kavita Kiran Prasad
194070022 Ajay James Thomas
Monday
3
May
Slot 5
08:30 - 12:30
EE793 (24) /
VRSule
16D070002 Ajit Zote
160020009 Akash Kumar
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE620 (63) /
SouvikMahapatra
184074004 Vivek Saraswat
184070028 Rashmi Saikia
184073001 Payel Chatterjee
194076015 Swastik Sahoo
184070011 Tarun Samadder
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE799 (43) /
JayantaMukherjee
174070014 Busineni Mahesh Kumar
194076017 Vishakha
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE678 (27) /
VMGadre-PROJECTBASEDEndEXAM
193070009 Akash Subhash Palde
174070016 Murali Krishna Pavuluri
160020001 Aniket Bhatia
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE719 (40) /
RajeshZele
194070002 Anik Batabyal
164070028 Vijaya Kumar K
174076003 Sumit Khalapure
184076002 Shubham Jain
173070055 Anamika Sharma
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE736 (26) /
VSBorkar
160010053 Gopinath Balamurugan
Tuesday
4
May
Slot 6
08:30 - 12:30
EE238 (169) /
KishoreChatterjee, AnshumanShukla
184074006 Patil Nikhil Suresh
173070032 Subhranil Barman
174070029 Suman Mandal
194073004 Saptarshi Dey
203070047 Himanshu Gahlot
204070001 Anagha E R
204070016 Ahire Nilesh Ramesh
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE619 (54) /
JayantaMukherjee
193070054 Ritayan Mitra
193070077 B Kanyaka Prasad
184070021 Kilari Pardhasardi
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE780 (48) /
KushalTuckley
164070027 Kalva Nagalakshmaiah
16D070019 Brahmankar Nisha Ganesh
174076012 Vivek Tamrakar
Tuesday
4
May
Slot 15
15:00 - 19:00
EE737 (13) /
DManjunath
16D070055 Yashvardhan Didwania
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE767 (10) /
KasturiSaha
194076009 Ayan Majumder
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE722 (13) /
AnupamaKowli
193070035 Sudesh
Wednesday
5
May
Slot 9
08:30 - 12:30
EE706 (65) /
SharayuMoharir
160040101 Neharika Jali
16D070011 Deshpande Harsh Saiprasad
16D070012 Ishank Juneja
Wednesday
5
May
Slot 13
15:00 - 19:00
EE621 (109) /
JayakrishnanNair
16D070045 Anhad Bhati
16D070038 Sanyyam Khandelwal
16D070063 Deep Karman Pal Singh
160070010 Sahasrajit Sarmasarkar
Wednesday
5
May
Slot 13
15:00 - 19:00
EE770 (60) /
NarendraShiradkar
194076011 Korgaonkar Ruchita Deepak 163079019 K Naga Bhavya Jyoti
Thursday
6
May
Slot 10
08:30 - 12:30
EE727 (16) /
AshwinTulapurkar
174076002 Rachit Raghav Pandey
160110033 Anantha S Hegde
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE605 (19) /
SibiRajPillai
16D070033 Dhruv Varshney
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE699 (12) /
PramodMurali
194076001 Ganpat Anant Parulekar
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE769 (299) /
AmitSethi
203070090 Subhendu Bandyopadhyay
203070092 Manvendra Purohit
203070100 Priyanka Banerjee
203070102 Chittiboina Ganga Vinod
203070104 Umesh Nagar
203070106 Neha Kumari
203070107 Toshika Barange
203070108 Ankur Soni Arya
203070109 Yash Soni
203070111 Udit Kumar
Course TA's
164070020 Nikhil Cherian Kurian
16D070006 Abhiraj Sunil Kanse
184070025 Ravi Kant Gupta
174070023 Pagar Nikhil Ravindra
194070012 Kawal Jeet Singh
184070023 Gouranga Bala
194070025 Pranav Jeevan P
193070021 Aman Kumar
160110024 Pravin Raut
194076014 Hemant Kumar
204070008 Mahalaxmi
204070018 Md Hanif Ali
204070024 Abhishek Erram
204076008 Shubham Patil
Thursday
6
May
Slot 14
15:00 - 19:00
EE709 (118) /
MadhavDesai
16D070034 Amit Kumar
193070081 Mudimadugu Naresh Kumar
16D070003 Puneet S Nemade
16D070048 Kratvesh Pandey
160070031 Abhijeet Aanand
Friday
7
May
Slot 11
08:30 - 12:30
EE763 (46) /
ManojGopalkrishnan
194074001 Aswin Paul
174076006 Abhishek Behera
Friday
7
May
Slot x
08:30 - 12:30
EE791 (40) /
SandeepAnand
16T070001 Mohd Shadab Ansari 163079013 Shahu Sandeepkumar Mohanlal 173070023 Arup Ratan Paul
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE328 (80) /
AppaiahKumar-BTech-S1
163070008 Avirup Mandal
174070025 Kaushani Majumder
16D070042 Devanshu Singh Gaharwar
184074003 Saurabh Jaiswal
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE309 (166) /
DineshSharma
193070058 S Srinath
193070060 Kuruba Ajay
16D070007 Ishita Das
160020043 Sanjay Khatri
16D070020 Tanmay Patil
160040045 Subham PIrojiwala
160110071 Adarsh Kumar
204076005 Rohit Kumar
16D070030 Sheetal Gupta
184076001 Dasika Shishir
154076038 Sumit Saha
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE328 (74) /
ShabbirMerchant-DD-S2
184070009 Mehta Parth Harshadbhai
16D070035 Malik Aneeb Ul Islam
174070002 Rajbala
16D070039 Mustafa Ali
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE764 (60) /
PChaporkar
194070024 Nancy Modi
Monday
26
Apr
Slot 1
08:30 - 12:30
EE790 (17) /
PradeepNair
174070020 Dhanya S
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE708 (43) /
BikashDey
184070002 Anil Kumar
194076007 Abhishek Sarkar
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE800 (36) /
ShalabhGupta
194070001 Aditya Chalapathi
174076007 Zeeshan Ali
174070021 Aboobackkar Sidhique
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE622 (36) /
HarishPillai
194070011 Jit Koley
16D070047 Sanidhya Garg
194070014 Ravi Kant Visvakarma
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE728 (20) /
SubhanandaChakrabarti
184076007 Suryansh Dongre
194076010 Raveesh Gourishetty
184070005 Saranya
184076016 Manas Ranjan Mantri
184070017 Ravindra Kumar
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE654 (17) /
MukulChandorkar
174070024 Nallamatti Poornachandra Rao
184076003 Mohd Aquib
Tuesday
27
Apr
Slot 2
08:30 - 12:30
EE606 (24) /
JJohn
194070013 Komal Ojha
184070001 Bandi Ravi Kumar
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (86) /
DwaipayanM-BTech2ndyear
184070010 Tarra Sudhakar
16D070046 Pratyush Ragini Singh
184076010 Avinash Kumar Dubey
204070012 Hemanta Hazarika
16D070010 Kochar Dimple Vijay
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE625 (23) /
SPDuttagupta
144076016 Pankaj Upadhyay
184074005 Radhik Rammohan
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (80) /
HarishPillai-DD2ndyear
184074007 Chinmay Garanayak
203070018 Vatsavai Venkata Sai Siva Kumar
203070024 Pasunuri Prathiba
184070015 Karim Shahbaz
184070019 Saket Pateriya
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE701 (13) /
SiddharthTallur
174070018 Nandeshwar Ruchira H

174076001 Durgesh Uday Tamhane
Wednesday
28
Apr
Slot 3
08:30 - 12:30
EE302 (77) /
DebrajChakraborty-DD3rdyear
16D070062 Sahil Kumar
16D070026 Ghanshyam Bairwa
16D070024 Anshul Verma
193070020 Darshna Parmar
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE334 (139) /
AnilKulkarni
174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumar
194070006 Mriganka Mukherjee
203070032 Yuvraj Singh Rathore
203070042 Daksha Soumya
203070038 Mithil Shravan Dhore
193070034 Niraj Dhirajlal Rupapara
174070003 Singh Santosh Vijaybahadur
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE207 (79) /
DipankarSaha-S2
174070011 Inge Shashank Vijaykumar
194076008 Netaji Suvachintak
193070007 Akshay Subhash Dhok
164070024 Suvendu Nayak
164070023 Anup Kumar Mandia
194070004 Tadi Dinesh Kiran
194070023 Purushottam Kumar
164070025 Nilotpal Choudhury
194074002 Subrat Kumar Pradhan
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE739 (105) /
VirendraSingh
184070026 Kokkiligadda Keerthi Sagar
164070021 Varun Venkitaraman
184070014 Sonali Shukla
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE777 (73) /
GauravKasbekar
16D070040 Beni Madhav Agrawal
193070006 Akash Gupta
193070003 Suyash Omar
Thursday
29
Apr
Slot 4
08:30 - 12:30
EE207 (87) /
M.B.Patil-S1
193070065 Abhik Bhattacharjee
184070022 Anuj Kumar
193070067 Deepak Singh Gaira
194070028 Devi S
194070021 Heston Alfred Mendonca
184070018 Abhishek Kumar
194070008 Bazila Parvez
174070008 Ankit Udai
174073005 Singareddy Abhimanyu Reddy
Autumn 2022 Mid-Semester

DateSlot /
Time
Course Code /
Faculty EE ID
Room NoInvigilators (Names)Staff / Additional Support for Invigilation
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE609 (105) /
KushalTuckley
LA00118D070031 Ujjwal Kalra 18D070021 Priyanka Sandeep Bagade 18D070048 Hrishikesh Vinod Baviskar 18D070038 Anushree Suhalka
Nilesh Sawant
kushal
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE677 (58) /
VirendraSingh, SachinPatkar
LC001184070014 Sonali Shukla
Chandrakant Shele
viren,patkar
Wednesday, 14 SepSlot 15
8:30 - 10:30
EE605 (39) /
NikhilKaramchandani
EEG001180070018 Fathima Zarin Faizal 180110073 Shaun Zacharianikhilk
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE341 (103) /
BikashDey-BTECH
LA20218D070005 Amol Girish Shah 18D070061 Ritwik Khandelwal 213070076 Subham Singh 18D070028 Shaunak Vijaykumar Natarajan 22D0521 Atul Sachan
Amol Wandrekar
bikash
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE341 (95) /
GauravKasbekar-DD
LC20118D070034 Varad Rajesaheb Mane 184070016 Santosh Kumar Singh 213070080 Robin Singh Kain 213070077 Omkar Anandrao Chavare 18D070006 Anurag Kumar
Maheshwar Mangat
gskasbekar
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE229 (115) /
VMGadre-Btech
LA201180070009 Archishman Biswas 180070047 Sahil Choudhary 18D070047 Gaurav Kumar 204070014 Deepshikha 184070027 Ajith J
Sadanand Sawant
vmgadre
Wednesday, 14 SepSlot 1
11:00 - 13:00
EE229 (100) /
SibirajPillai-DD
EEG001ANDEEG002213070014 Ram Akshayver Pal 213070023 Sai Sandeep Reddy Lakkireddy 18D070052 Kavthekar Abhishek Balaji 213070008 Bodayyagari Goardhan Reddy
18D070067 Vinit Awale 184070002 Anil Kumar
bsraj
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE799 (24) /
JayantaMukherjee
LC302204070035 Khushboo Meena
194076017 Vishakha
jayanta
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE703 (29) /
VSaravanan
EEG002184070001 Bandi Ravi Kumar 194070013 Komal Ojhasarva
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE675 (27) /
HimanshuBahirat
EEG001184070029 Karaka Nageswara Rao 184076003 Mohd Aquibhjbahirat
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE638 (10) /
DebrajChakraborty
EEG101184070003 Vatsal Kediadc
Wednesday, 14 SepSlot 1
13:30 - 15:30
EE669 (43) /
AnilKottantharayil
LC301204076001 Soumyadip Chatterjee 194070008 Bazila Parvez 194076006 Umang Singh 214070010 Jyoti Sahu 184076004 Rowtu Srinuanilkg
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE759 (18) /
JayakrishnanNair
EEG001194076007 Abhishek Sarkarjayakrishnan.nair
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE789 (84) /
MadhavDesai
LA201180100083 Prakhar Diwan 18D180002 Aman Dhammani 203076002 Gauri Patrikar
V V Shahin
madhav
Thursday, 15 SepSlot 13
8:30 - 10:30
EE749 (26) /
MadhuBelur
EEG002184070010 Tarra Sudhakarbelur
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE671 (192) /
DineshSharma
LA201
LA202
213070094 Akansh Agarwal 18D070042 Bhavika Ranjeet Kumar 213070092 Souhardya Mondal 213070114 Priyansh Kasyap 213070069 Amit Kumar Singh 213070093 Tauqeer Ahmad 18D070037 Anuranan Das 184074001 Anuja Singh 213070101 Naina Rajesh Jaiswaldinesh
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE679 (49) /
PreetiRao
EEG002213070007 Araveeti V Sai Pavan 18D070002 Adbhut Vipin Bhardwaj 213070001 Sunaina Saxenaprao
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE658 (10) /
AMKulkarni
EEG101174070022 Gajjar Kevin Kaushikkumaranil
Thursday, 15 SepSlot 2
13:30 - 15:30
EE640 (29) /
HarishPillai
EEG001204070009 Aishwarya Bharti 204070015 Diptanu Debnath 194070014 Ravi Kant Visvakarmahp
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE610 (212) /
AmitSethi
LA001ANDLA00218D070050 Jay Tukaram Sawant 184070025 Ravi Kant Gupta 214070020 Ardhendu Sekhar 18D100016 Ruchir Chheda 213070006 Subrat Kumar Behera 18D070054 Mukta Ghanashyam Wagle 184070023 Gouranga Bala
Mahesh Bhaganagre
Amit Shetye
asethi
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE801 (16) /
KasturiSaha
EEG002194076009 Ayan Majumderkasturis
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE746 (65) /
UdayanGanguly
LC00118D070036 Adil Anwar Khan 194076019 Anmol Biswas 194070026 Shreyas Dilip Deshmukh 184074004 Vivek Saraswatudayan
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE748 (17) /
VirendraSingh
EEG302NO MID-SEM184070026Kokkiligadda Keerthi Sagarviren
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE6101 (7) /
DeepakJain
EEG103deepakjain
Thursday, 15 SepSlot 14
18:30 - 20:30
EE781 (24) /
LaxmeeshaS
EEG001184070013 Surya Varchasvi D
Friday, 16 SepSlot 3
11:00 - 13:00
EE224 (213) /
VirendraSingh
LA201
LA202
180020038 Janeel Patel 18D070065 Supreeth Varre 180010052 Samar Jain 214076001 Thorawade Tejeshwar Bhagatsing 18D070053 Kirti Agrawal 204073005 Rohit Badjatyaviren
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE6102 (23) /
ShiladriChakraborty
EEG101214070012 Shovan Dey 184076017 Priyashiladri
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE733 (46) /
PradeepNair
EEG001174070020 Dhyana S 213070106 Sushma Usurupati 194070029 Shrushti Taparprnair
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE601 (43) /
PrasannaChaporkar
EEG002213070010 Shashwat Pathak 213070018 Harsh Diwakar 213070021 Mohit Kumar Meenachaporkar
Friday, 16 SepSlot 3
13:30 - 15:30
EE714 (15) /
DebasattamPal
NO MIDSEMdebasattam
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE774 (17) /
KumarAppaiah
EEG101184070009 Mehta Parth Harshadbhaikumar
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE660 (30) /
AnshumanShukla
EEG001184074006 Patil Nikhil Suresh 163079013 Sandeepkumar Shahuanshukla
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE635 (53) /
DwaipayanMukherjee
LC202204076007 Susmitha T Rayabagi 184074007 Chinmay Garanayak 194070011 Jit Koley 184070015 Karim Shahbazdwaipayan
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE616 (51) /
PandeyPC
LC201213070052 Rahul Singh 213070065 Madhav Prabhakar Nadkarni 213070050 Yasharth Srivastava 213070073 Sanjay Gupta 204076013 Apoorva Jangir
Vidyadhar Kamble
pandey
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE678 (15) /
VikramGadre
EEG002184070019 Saket Pateriya 204070017 Kishore Kumar Tarafdar-HOME ASSIGNMENTvigadre
Friday, 16 SepSlot 12
18:30 - 20:30
EE501 (9) /
BhowmikDebanjan
EEG103bhowmik
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S2 (183) /
SDUTTAGUPTA-CE+MM2ndyear
LA201
LA202
213070033 Surjeet Sarangi (MM + CE + CESE) 194070028 Devi S 194070019 Srinu Naik Mudavathu 184070021 Kilari Pardhasardi 214070023 Subhajit Basak 204076005 Rohit Kumar 214070028 Arpit Bal 18D070066 Vinay Kumar Meena 213070044 Jitesh Kumar 22M1093 Alan Mathew 22M1098 Narendra 22M1094 Chirag Kishor Sarodesdgupta
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S5 (186) /
AshwinTulapurkar(A), SandipMondal(
LH102
LC001&LC002
214070008 Jitendra Kumar (CS) 18D070001 Abhishek Anand 204076011 Alok Kumar 213070024 Abhishek Verma 204070030 Shoubhik De 214070015 Farheen Shamim Ahmed Sabiha 22D0517 Abdus Shoaib 22D0533 Swamy Jakkula 22M1092 Pragati Patel 22M1095 Pushpraj chandrakar 22M1096 Ankam Karthik 22M1097 Abhishekchand Upadhyayashwin
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S4 (187) /
MBPatil:AE+MM2ndyear
LH301
LH302
194076008 Netaji Suvachintak (AE + MM) 184076005 Sandeep Kumar Mishra 194076001 Ganpat Parulekar 173070032 Subhranil Barman 174070019 Akanksha Chauhanmbpatil
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S1 (216) /
SChakrabartiME2ndyear
LA001
LA002
213070028 Mayank Soni (ME) 213070029 Ankit Singh 194070022 Ajay James Thomas 184070017 Ravindra Kumar 184076016 Manas Ranjan Mantri 194076015 Swastik Sahoo 214076004 Aparajita Modak 213070043 Parimey Dnyaneshwar Patil 214070003 Neelu 22D0532 Nitupon Dihingia 22D0515 Riya Sharma 22M1091 Ratnadeep Pramanik 22M1123 Shubham Khobragadesubho
Saturday, 17 SepSlot 4
8:30 - 10:30
EE101-S3 (143) /
NarendraShiradkar-CL3rdyear
LH101
LC101
214070031 Biswajit Sahoo (CL) 214070030 Utkarsha Sheshrao Bulkunde 194076011 Korgaonkar Ruchita Deepak 204070008 Mahalaxmi 204076012 Fuke Pavan Sunil 174070018 Nandeshwar Ruchira Hemantkumar 22D0511 Abhishek Maji 22D0520 Gyana Manjari Sahoo 22D0527 Dhananjay C Amtenaren
Saturday, 17 SepSlot 4
11:00 - 13:00
EE325 (110) /
SharayuMoharir-Btech
LA201180020077 Reet Jignesh Mehta 194070010 Ashish Shukla 204070004 Sanchar Palit 18D070015 Kruthagnya Myana 18D070060 Rishabh Gautamsharayum
Saturday, 17 SepSlot 4
11:00 - 13:00
EE325 (100) /
DManjunath-DD
LA202180110044 Millen Kanabar 18D070027 Seelam Venkata Hari Krishna Sai 18D070011 Harshit Shrivastava 18D070029 Shreshtha Singhdmanju
Saturday, 17 SepSlot 8
18:30 - 20:30
EE788 (9) /
SouvikMahapatra, SandipMondal
EEG002184070011 Tarun Samadder 184073001 Payel Chatterjeesandip
Saturday, 17 SepSlot 8
18:30 - 20:30
EE114 (39) /
SomanSA
EEG001214070019 Gagan Meena 214070018 Badugu Mahesh Raju 22D0512 Surbhi Mittalsoman
Monday, 19 SepSlot 10
8:30 - 10:30
EE611 (39) /
JayantaMukherjee
EEG101194070024 Nancy Modi 18D070008 Chirag Meenajayanta
Monday, 19 SepSlot 10
8:30 - 10:30
EE787 (22) /
BhaskaranM, AshwinTulapurkar
EEG002183070047 Venkatesh Vaddebm, ashwin
Monday, 19 SepSlot 5
11:00 - 13:00
EE207 (35) /
DEEPAKJAIN
EEG00218D070041 Ayush Ambadas Dahale 194070027 Arpit Sahu 204073004 Saumya Gupta 18D070064 Shlok Vaibhav Singhdeepakjain
Monday, 19 SepSlot 5
11:00 - 13:00
EE221 (45) /
SubhanandaChakrabarti
EEG001194070017 Ajay Kumar 194076010 Raveesh Gourishetty 18D070056 Parth Makode 18D070057 Patel Pranav Alpeshkumar 213070102 Vipin Kumarsubho
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE653 (30) /
SandeepAnand
EEG001214076005 Saurabh Singh 204070026 Siva Prabhakar 184074002 Kavita Kiran Prasad 194073004 Saptarshi Dey 174070028 Sriram Rsa
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE617 (27) /
SiddharthTallur
EEG002204070031 Susmita Rath 18D070007 Archishman Sahastallur
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE720 (138) /
VRSule
LH30118D070012 Harsh Pal 18D070051 Kartik Nair Variar 18D070009 Desai Hitul Bakul 18D070022 Rajat Soni
Ankur Agarwal
Yadnik Sonalkar
vrs
Monday, 19 SepSlot 5
13:30 - 15:30
EE603 (60) /
SatishMulleti
LH302213070011 Ayushi Thawait 213070061 Neha Koundal 213070078 Sanket Parasram Gedam 174070025 Kaushani Majumdersatishmullei
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE721 (66) /
SachinPatkar
LH102213070070 Sathvik Ambati 213070055 Pradumn Kumar 213070074 Manish 213070059 Ajay Verma 213070082 Archana M D 213070057 Rajat Kumar Panigrahi 213070049 Ratnesh Singhaipatkar
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE723 (18) /
DipankarSaha
EEG001194070021 Heston Alfred Mendonca 204070002 Navneet Kumar Thakudsaha
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE6103 (16) /
GauravKasbekar
EEG10118D070016 K Sudheeradhgskasbekar
Tuesday, 20 SepSlot 9
8:30 - 10:30
EE655 (22) /
AnupamaKowli
EEG002194070006 Mriganka Mukherjee 204070027 Deepti Shakya 18D070049 Immanuel Williamsanu
Tuesday, 20 SepSlot 6
11:00 - 13:00
EE301 (202) /
RKShevgaonkar, KasturiSaha(A)
LA202184076001 Dasika Shishir 204070011 Shanu Kumar 204070013 Sathishkumar K 213070015 Satyabrata Sahu 18D070040 Aseer Israr Ansari 180020030 Diti Alok Sanghai 204070016 Ahire Nilesh Ramesh 18D070023 Rishabh Ajay Sureka 22D0518 Pirzada Suhail Ahmad 22D0523 Soorej T 22D0530 Debasmit Dey 22D0514 Tanushree Dey 22M1085 Akash Dilip Motwani 18D070017 N
Neha Jahnavi
rks, kasturis
Tuesday, 20 SepSlot 6
11:00 - 13:00
EE204 (214) /
RajeshZele
LA201
LC201
204070028 Kharalkar Ajinkya Dilip 213070072 Sumeet Sudarshan Tabhane 213070056 Surbhika Rastogi 213070060 Abhishek Kumar 184076002 Shubham Jain 194070002 Anik Batabyal 214070013 Satrajit Hensh 213070051 Paavan Harish Gouniyal 213070081 Nikita Meena 22D0526 Dharmendra Kumar Singh 22M1130 Tanay Raj Singh Rathore 22M1148 Mayank Maurya 22M1104 Harshit Kaushik 22M1112 Kushal Jain 22M1138 Tanveer Molla
Manjita Karanjkar
rajeshzele
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE657 (48) /
KishoreChatterjee
EEG001194076018 Nagamalleswararao K 214070004 Supratap Senguptakishore
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE659 (50) /
VivekBorkar
NO MID SEM---180070024 H R Sai Sumedhborkar
Tuesday, 20 SepSlot 6
13:30 - 15:30
EE618 (102) /
MaryamShojaeiBaghini
LA202184070004 Sivakumar Elangovan 204070021 Prakash Gundabathina 213070063 Piyush Singh Rana 213070066 Shivam Gupta 194070007 Kadam Abhishek Ajit 180070037 Nayan Khemraj Barhate 213070086 Abhishek Rajawat 213070116 Mayank Raj
Suraj Sarfare
mshojaei

IIT Bombay was Established in the Year 1957 and The Department of Electrical Engineering (EE) has Been One of Its Major Departments Since Its Inception.

Contact Us

IIT Bombay was Established in the Year 1957 and The Department of Electrical Engineering (EE) has Been One of Its Major Departments Since Its Inception.

Contact Us

IIT Bombay was Established in the Year 1957 and The Department of Electrical Engineering (EE) has Been One of Its Major Departments Since Its Inception.

Contact Us

About | IITBEducation | Research | Site Map | Feedback | RTI | Contact Us

© 2022, IITB. All rights reserved.

About | IITBEducation | Research | Site Map | Feedback | RTI | Contact Us

© 2022, IITB. All rights reserved.

About | IITBEducation | Research | Site Map | Feedback | RTI | Contact Us

© 2022, IITB. All rights reserved.